Aktivita doma

Vyrobte si príbytok pre netopiere

Stavanie búdok a náhradných hniezd pre vtáčiky sa pre mnohých stalo samozrejmosťou, tiež o tzv. hoteloch pre hmyz ste už iste čítali, ale počuli ste už o búdkach pre netopiere? Tieto lietajúce cicavce majú čím ďalej, tým väčší nedostatok úkrytov a vyrobením búdky vytvoríte priestor pre zákonom chránených živočíchov.

Búdka pre netopiere je postupom podobná stavbe vtáčej búdke, avšak sú tvarovo úplne odlišné. Netopieria búdka je úzka, pretože netopiere milujú štrbiny a dutiny. Tiež je dôležitá izolácia, keďže nemajú radi prievan. Má mať len jeden úzky otvor, do ktorého netopier bezpečne vletí, ale predátor sa dovnútra nedostane. Netopiere potrebujú teplo, preto sa búdky vešajú na slnečné záveterné miesta. Steny búdky by nemali byť z hladkého materiálu, ale s textúrou, aby mohli netopiere loziť. Strieška búdky by mala byť ideálne pod uhlom, aby v prípade dažďa voda ľahko stekala.

Na stavbu búdky pre netopiere budete potrebovať:

 • Drevené dosky – môžete využiť aj dosky zo starého nábytku, dreveného plotu…
 • Tmel – najlepšie ekologický tmel na lepenie a tesnenie
 • Tmavý impregnačný náter vhodný na drevo a neškodný pre zvieratá
 • Háčik na zavesenie
 • Klince a kladivo
 • Brúsku/brúsny papier
 • Pílku
 • Kotúčovú pílu alebo mriežku na zatepľovanie
 • Ceruzu a meter
 1. Na predný a zadný diel potrebujete 2 dosky obdĺžnikového tvaru (20 cm x 40 cm), zadnú stranu nechajte o 1/4 dlhšiu. Z vonkajšej strany môžete neopracované drevo zahladiť, z vnútornej strany nechajte drevo drsné. Netopiere potrebujú textúrovaný povrch na lozenie, preto môžete kotúčovou pílou do dosky zadného dielu vyrezať horizontálne čiary približne 1 cm vzdialené alebo aj uchytiť mriežku.
 2. Bočnice vyrežte pílkou na požadovanú veľkosť, pričom hrúbka búdky by mala byť do 10 cm (netopiere majú radi úzke priestory). Strieška by mala byť trochu širšia než bočné dosky, aby voda bezproblémovo odkvapkávala a nezatekala do búdky. Spodný diel búdky urobte kratší – vchod pre netopiere. Otvor by mal mať minimálne 2,5 cm a maximálne 4 cm. Spodný diel tak adekvátne skráťte berúc do úvahy hrúbku dosiek.
 3. Na pevný povrch položte zadný diel drsnou stranou (resp. stranou so sieťkou) nahor. Bočné dosky následne prilepte v pravom uhle. Keď už bočné dosky držia, prilepte aj spodnú priečku a napokon prednú stranu. Predtým, než prilepíte strechu, je potrebné všetky strany zhora mierne spíliť (šikmá strecha). Následne nalepte strechu. Steny búdky môžete upevniť dodatočnými klincami zvonku.
 4. Zo zadnej strany pripevnite háčik na zavesenie búdky. Ak ste použili menej opracované dosky, obrúste ich z vonkajšej strany predtým, než nanesiete radšej tmavší impregnačný náter (zabráni vlhnutiu dreva a plesniam).

Menu

Partneri

MIRRI