V piatok 21. júna bude bratislavská župa opäť očkovať proti ľudskému papilomavírusu HPV

3300
Bratislavský samosprávny kraj bude opäť očkovať proti HPV vírusu. A to hneď na dvoch miestach
Bratislavský samosprávny kraj bude opäť očkovať proti HPV vírusu. A to hneď na dvoch miestach

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) doteraz uskutočnil osem očkovacích dní proti HPV. Najbližší deviaty bude v piatok 21. 6. 2024 od 13:00 hod. Očkovať sa bude v Bratislave, ale aj Malackách. Kraj očkuje cca raz za tri mesiace, čo umožňuje vyhovieť harmonogramu očkovania tak ľuďom v dvojdávkovej, ako aj trojdávkovej schéme. Od 1. decembra 2023 je vakcína proti HPV plne hradená nielen 12-ročným, ale aj 13 a 14-ročným.

„Očkovacími dňami prispievame k prevencii onkologických ochorení. Rovnako robíme osvetu a zdôrazňujeme aký význam má v prípade zdravia prevencia a očkovanie. Práve ľudský papilomavírus HPV je medzi ľuďmi mimoriadne rozšírený. Spôsobuje zhubné ochorenia ako rakovina krčka maternice, vagíny, penisu či konečníka. Preto je očkovanie vhodné tak pre deti ako i dospelých a tak pre dievčatá a chlapcov, ako aj ženy a mužov. Prevencia v každom veku je naozaj veľmi dôležitá,“ povedal predseda BSK Juraj Droba. 

Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sa celková zaočkovanosť dievčat a chlapcov na Slovensku postupne zlepšuje, avšak regionálne rozdiely sú stále značné. Takmer polovica okresov Slovenska má zaočkovanosť chlapcov nižšiu ako 10 %. Faktom je, že ľudský papilomavírus spôsobuje zhubné ochorenia ako rakovina krčka maternice, vagíny, penisu či konečníka, ale zároveň očkovanie znižuje riziko prenosu HPV na partnerku. V Bratislavskom kraji je najvyššia zaočkovanosť 12-ročných detí proti HPV vírusu. Najvyššie čísla v zaočkovanosti dievčat má Bratislava III – takmer 70 %.

Vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od 9 rokov. Očkovacia schéma je pre deti do 15 rokov dvojdávková a trojdávková pre starších ako 15-ročných. Očkovanie proti HPV je bezplatné, teda hradené zo zdravotného poistenia, pre všetky 12-ročné dievčatá a chlapcov. A od 1. 12. 2023 je plne hradená aj pre 13 a 14-ročných. Staršie deti a dospelí si však vakcínu musia uhradiť.

Očkovanie proti HPV sa uskutoční v piatok 21. júna 2024 od 13:00 hodiny v zdravotnom stredisku na Rovniankovej 1 v Zrkadlovom Háji v bratislavskej Petržalke. Registrácia je spustená tu .

Novinkou je, že v rovnaký deň 21. júna 2024 bude BSK od 13tej hodiny očkovať aj v Malackách na Nádražnej 15 v ambulancii primárnej starostlivosti pre deti. Registrácia je spustená tu .