Otázky a odpovede - Deti

Kto môže rozhodnúť o tom, či sa dieťa môže dať zaočkovať alebo nie?
V prípade očkovania detí vo veku od 12 do 18 rokov vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTec musí na očkovanie dieťa sprevádzať zákonný zástupca, ktorý za dieťa podpíše alebo nepodpíše informovaný súhlas. V prípade, že súhlas nepodpíše, dieťa nemôže byť zaočkované. O očkovaní dieťaťa ďalej spolurozhoduje pediater v očkovacom centre, ktorý môže na základe kontraindikácie rozhodnúť, že dieťa by nemalo byť zo zdravotných dôvodov zaočkované. V neposlednom rade, hoci maloletí vo veku do 18 rokov nenesú právnu zodpovednosť, ich rozhodnutie by malo byť zohľadnené.

Čo keď sa rodičia nezhodnú?
V prípade konečného rozhodnutia rodičov je zhoda na končenom rozhodnutí o očkovaní otázkou ich osobného vzťahu a komunikácie. Rozhodnutie maloletého by malo byť taktiež zohľadnené. V prípade pochybností o zdravotných účinkoch vakcinácie sa odporúča konzultácia s pediatrom.

Ktorá vakcína je pre deti najvhodnejšia?
Na Slovensku je zatiaľ povolené očkovať iba deti od 12 a iba očkovacou látkou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTec. Táto očkovacia látka sa zatiaľ neodporúča pre deti mladšie ako 12 rokov, no spoločnosť spolu s Európskou liekovou agentúrou (EMA) už pripravili plán na neskoršie odskúšanie očkovacej látky u mladších detí. Vakcína Moderna sa zatiaľ neodporúča podávať deťom a dospievajúcim mladším ako 18 rokov rovnako ako vakcína AstraZeneca.

Majú deti po očkovaní dodržiavať nejaký špeciálny režim?
Pre deti sa po očkovaní odporúča rovnaký režim ako pre dospelých. Bezprostredne po očkovaní je nutné piť veľa tekutín a zbytočne sa nenamáhať fyzickou aktivitou, nešportovať a nezdržiavať sa na priamom slnku. Neodporúča sa, aby deti v deň očkovania alebo v nasledujúcom dni po očkovaní cestovali do detských táborov. Samozrejme, konzumácia alkoholu v prípade maloletých je absolútne vylúčená.

Bude sa ešte znižovať veková hranica?
Izraelské ministerstvo zdravotníctva schválilo s účinnosťou od 1. augusta 2021 očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre deti vo veku od 5 do 11 rokov, ktorým v prípade nákazy novým koronavírusom hrozia vážne zdravotné komplikácie. Maloletým bude podaná dávka vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTec v množstve 0,1 mililitra, čo je trikrát menej, než obsahuje štandardná očkovacia dávka. Podľa verejne známych informácií na Slovensku zatiaľ podobné opatrenia nie sú plánované.

Prejsť na obsah