V Mestských lesoch v Bratislave našli meteorologický unikát

1183

Tento zaujímavý nález sa podaril nájsť lesníkovi bratislavských Mestských lesov Ivovi Antošovi. V lese nad Krasňanmi našiel „ľadovú vatu“. Ide o vzácny meteorologický úkaz, ku ktorého vzniku je potrebných viacero faktorov, vrátane výskytu špecifického druhu huby.

Tomuto úkazu sa zvykne hovoriť tiež „ľadové vlasy“ a skutočne tak vyzerá. Takáto ľadová vata nie je v prírode bežná a objaví sa skôr sporadicky. Na jeho vznik musia byť splnené viaceré poveternostné podmienky a okrem iného aj prítomnosť istého druhu huby. Zaujímavosťou je, že tento jav možno pozorovať iba na severnej pologuli Zeme.

Ako tento jav vznika?

Jav sa objavuje počas vlhkých zím bez snehu a pri prudkých nočných poklesoch teploty. Po tepelných anomáliách, ktoré priniesol začiatok roka, sa tento týždeň v krajine ochladilo, najmä počas noci, a mráz spustil komplikovaný proces kryštalizácie vody. Na tvorbu ľadovej vaty je potrebná aj prítomnosť istého druhu huby (Exidiopsis effusa). Jeho prítomnosť spomaľuje proces kryštalizácie vody, spôsobuje vytláčanie a zamŕzanie vody vo forme jemných podlhovastých kryštálikov, ktoré pripomínajú vlasy.

Hoci je tento jav známy už od začiatku roku 1918, nemeckí a švajčiarski vedci identifikovali proces vzniku ľadovej vaty až v roku 2015. Tí zistili, že okrem poveternostných podmienok je nutná aj prítomnosť tejto huby, inak sa ľad nesformuje do jemných vlasov či vaty. 

Zdroj: iMeteo.sk, Mestské lesy v Bratislave