Témou nedávneho stretnutia zástupcov Bratislavského samosprávneho kraja a mesta Svätý Jur bolo predstavenie úspešne zrealizovaných projektov a diskusia o pripravovaných zámeroch na ďalší rozvoj mesta.
Medzi najvýznamnejšie projekty realizované v poslednom období patrí komplexná obnova a zvýšenie kapacity v materskej škole na Felcánovej ulici. Na tento projekt získalo mesto prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške 1,3 mil. eur, Bratislavský kraj vystupuje v projekte ako sprostredkovateľský orgán. Predmetom projektu bola celková obnova staršej budovy škôlky, rozšírenie jej kapacít o ďalších 21 miest a tiež nákup vybavenia. Výraznou premenou prešiel aj vonkajší areál materskej školy. Realizácia projektu bola ukončená na konci minulého roka, dnes už škôlka plnohodnotne slúži obyvateľom Svätého Jura.
Kvalitu života v mestách a obciach zlepšujú nielen veľké investičné projekty, ale aj menšie zásahy lokálneho charakteru. Na podporu takýchto projektov je určená regionálna dotačná schéma Bratislavského kraja, v rámci ktorej získal Svätý Jur časť prostriedkov na vybudovanie verejného priestoru ako súčasti cykloinfraštruktúry. Tento projekt okrem priestoru pre oddych prináša tiež zelené oparenia, ktorými prispieva k zamedzeniu negatívnych dopadov zmeny klímy. Nový verejný priestor sa podľa slov primátora mesta stal medzi obyvateľmi rýchlo jedným z obľúbených miest.
Témou stretnutia boli aj pripravované projekty mesta. Medzi najväčšie patrí rozšírenie infraštruktúry podporujúcej udržateľnú mobilitu. V centrálnej časti mesta má vzniknúť parkovací dom spolu s doplnkovou vybavenosťou v blízkosti autobusovej zastávky, ktorý tak doplní fungujúci a obľúbený prestupný terminál pri železničnej stanici a uľahčí obyvateľom Sv. Jura i okolitých obcí prestup na udržateľné formy dopravy. Projekt je v súčasnosti v príprave a bude sa uchádzať o zdroje Kohézneho fondu prostredníctvom vyhlásenej výzvy Programu Slovensko na podporu udržateľnej mobility v Bratislavskom kraji.
Medzi ďalšie pripravované projekty patrí aj obnova budov s cieľom zníženia energetickej náročnosti ich prevádzky. Dva takéto projekty už má mesto schválené v Rade partnerstva, ktorá rozhoduje o prioritných projektoch v regióne systémom „zdola nahor“, teda na základe dohody územných partnerov.