Pod klenbou Sály činohry Slovenského národného divadla sa konal záverečný koncert Festivalu židovskej kultúry Shalom Chaverim

416
Pod klenbou Sály činohry Slovenského národného divadla sa konal záverečný koncert Festivalu židovskej kultúry Shalom Chaverim
Pod klenbou Sály činohry Slovenského národného divadla sa konal záverečný koncert Festivalu židovskej kultúry Shalom Chaverim

Pod klenbou Sály činohry Slovenského národného divadla sa v pondelok 16. septembra konal záverečný koncert Festivalu židovskej kultúry Shalom Chaverim, ktorý symbolicky privítal blížiaci sa sviatok Roš Hašana.

„Napriek tomu, že židovská komunita bola súčasťou nášho kraja, jej kultúra je relatívne neznáma. A práve ukázať jej rôzne podoby bolo hlavným zámerom tohto festivalu. Práve takéto podujatia nám pripomínajú, že naše dejiny sú prepojené a že kultúrna rozmanitosť je niečím, čo nás spája, a nie rozdeľuje. Bratislavský samosprávny kraj sa hrdo hlási k podpore kultúrnych podujatí, ktoré stavajú mosty porozumenia, vzájomnej úcty a tolerancie,“ uviedol vo svojom príhovore bratislavský župan Juraj Droba.

Dirigent a klavirista Peter Breiner, známy svojimi nespočetnými nahrávkami a unikátnymi interpretáciami, sa chopil taktovky, aby s Hilaris Chamber Orchestra viedol poslucháčov na hudobnú cestu plnú emócií a reflexií. Breiner, ktorého umelecký výraz zahŕňa všetko od klasiky až po populárnu hudbu, ponúkol program, ktorý harmonicky prepojil minulosť s prítomnosťou, jemné tóny so silnými emóciami.

Prvá časť koncertu priniesla prekvapenie v podobe ELVIS CONCERTO GROSSO, kde sa Breiner opäť prejavil ako priekopník v spájaní zdanlivo nespojiteľného. Známe piesne Elvisa Presleyho ožili v orchestrálnej podobe s barokovými prvkami, ktoré vzdávali poctu klasickým majstrom, no zároveň zachovávali pôvodnú energiu a dušu rock’n’rollovej ikony. Takáto symbióza hudobných štýlov nebola len technickým cvičením, ale filozofickým posolstvom: hudba, rovnako ako život, je o hľadaní harmónie medzi starým a novým, medzi tradíciou a inováciou.

Vrcholom večera bola suita Michela Legranda z filmu YENTL, v ktorej zazneli romantické, no zároveň introspektívne melódie. Legrand, majster filmovej hudby, svojou tvorbou často skúmal otázky identity, lásky a túžby, a práve tieto témy Breiner precítene preniesol na klavír, čím publiku poskytol momenty ticha na zamyslenie.

Trumpetista Juraj Bartoš a flautistka Martina Kamencay podčiarkli celkový dojem svojím virtuóznym vystúpením, pričom každý tón, ktorý zaznel v sále, akoby rezonoval s myšlienkami o čase, priestore a ľudskom osude. Koncert tak nielen oslávil židovskú kultúru a jej odkaz, ale poskytol aj priestor na kontempláciu, na zastavenie sa v čase, ktorý tak neúprosne plynie.

foto: Monika Kováčová / BSK