Často je považovaná za zlú vec, avšak môžete ju využiť aj na starostlivosť o seba. Práve počas chvíľ samoty viete lepšie spoznať samých seba, vlastné emócie alebo si uvedomiť svoje slabé miesta.
Zacvičte si jogu
Pre niekoho je joga cvičenie, pre iného životný štýl, filozofia a príležitosť, ako nájsť seba samého. Joga znamená spojenie. S čímkoľvek, s vlastným JA, so svetom naokolo, s Bohom. Ide o veľmi ukľudňujúce a uvoľňujúce cvičenie. Ľudia ju vyhľadávajú kvôli celkovej regenerácii organizmu. Pozitíva jogy si však naplno vychutnáte iba za predpokladu, že budete cvičiť pravidelne a s chuťou. Zmierňuje bolesti chrbtice, eliminuje stres a úzkostné stavy, zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc, zlepšuje činnosť mozgu a zabezpečuje emocionálnu očistu.
Meditácia
Moderná veda potvrdzuje, že meditácie sa netreba obávať a tiež to, že si ju nemusíme nutne spájať s ezoterikou. Dnes sú dokázané mnohé prospešné účinky meditácie na naše zdravie, fyzické alebo psychické. Odbúranie stresu, zlepšenie imunity a relaxačnej odpovede organizmu, zvýšená kreativita a schopnosť sa učiť, až po zníženie rizika stareckej demencie, sú len niektoré z nich. Cieľom meditácie nie je zbaviť sa myšlienok, alebo ich ignorovať, naučiť sa uvedomovať si ich bez potreby ich rozvádzať a svoju pozornosť opakovane presunúť na objekt meditácie.
Doprajte si relax
Každý rád nechá bokom všetky starosti a užíva si chvíľku pohody a pokoja. Ideálny, jednoduchý spôsob relaxu je doma vo vani. Zapáľte si sviečky, pustite si príjemnú hudbu a všetky negatívne myšlienky nechajte odplávať.
Kniha ako liek proti samote
Dobrá kniha je tiež liekom na samotu. V príbehoch môžete objaviť postavy, s ktorými sa poľahky identifikujete a po ich boku odhaliť svet, ktorý popisujú. Keď je kniha skutočne zaujímavá, nemôžete sa od nej odtrhnúť a samota skrátka zmizne, keďže práve kniha sa stáva vaším najlepším priateľom a spoločníkom. Potom ste sa nad jej stránkami schopní zaseknúť do neskorých nočných hodín.
Zdroj: Liga za duševné zdravie