Ako zmierniť príznaky COVID-19 a čoho sa pri liečbe vyvarovať

67616

Prečítajte si, ako zmierniť príznaky ochorenia a na čo si dať pri liečbe pozor.

Infekčnejší delta variant sa postupne rozširuje vo väčšine krajín sveta. Skúsenosti a štúdie z krajín, kde už je delta variant rozšírený, ukazujú, že príznaky tohto variantu sa podobajú skôr na chrípku, nádchu, či alergiu. Typickou je bolesť hlavy, bolesť hrdla, sekrécia z nosa a zvýšená teplota či horúčka. To môže často u ľudí vyvolať presvedčenie, že ide iba o bežné prechladnutie.

Čo sú to koronavírusy, čo je to nový koronavírus, čo COVID-19, aké sú príčiny a príznaky? Podrobnejšie sa tejto téme venujú na portáli zdravoteka.sk.

Ako zvládnuť mierny priebeh COVID-19 doma?
Pozitívnou správou naďalej zostáva, že prevažná väčšina ľudí, ktorí ochorejú na COVID-19, má pomerne mierny priebeh choroby a nie je potrebné ich hospitalizovať. V takom prípade trvajú intenzívne príznaky choroby zvyčajne 4 – 5 dní. Keďže na COVID-19 zatiaľ neexistuje žiadny liek, domáca liečba sa rovnako ako pri chrípke a ďalších vírusových ochoreniach zameriava na zmierňovanie symptómov. Jej absolútnym základom je však výdatný odpočinok, dostatočný pitný režim, ktorý sa postará o odvádzanie toxínov z tela, ktoré tu vznikajú v dôsledku boja imunitného systému s nákazou, a tiež podávanie utišujúcich liekov.

Ako mierniť symptómy COVID-19?
Na zníženie teploty, miernenie bolesti a liečbu zápalu môžu užívať lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej, ako je napríklad Acylpyrín. Ten je dostupný okrem klasickej tablety aj vo forme rozpustných šumivých tabliet s vitamínom C. Ďalej sa odporúčajú aj prípravky s obsahom ibuprofenu alebo paracetamolu, ktorý tiež znižuje teplotu a tlmí bolesť.

Kedy je potrebné pri ochorení COVID-19 vyhľadať lekársku starostlivosť?
Ak máte podozrenie na COVID-19, nie je nutné navštíviť lekára. Naopak, je vhodné zostať v izolácii od ostatných, aby sa nákaza nešírila ďalej, a svoj stav prípadne konzultovať telefonicky. S vyhľadaním odbornej pomoci však neváhajte, ak sa u vás objaví niektorý z týchto príznakov:

  • ťažkosti s dýchaním,
  • bolesti a tlak na hrudi,
  • zmätenosť,
  • modrasté pery a bledá tvár,
  • extrémna ospalosť a neschopnosť zostať hore.

Ako dlho musím zostať v izolácii?
Karanténu nesmiete skončiť skôr ako 14 dní od vykonania odberu alebo skôr ako 14 dní od objavenia sa prvých príznakov.

Čo na COVID-19 nezaberá?
Ak vám po liečbe iného ochorenia zostali doma nejaké antibiotiká, v žiadnom prípade sa nimi nesnažte liečiť COVID-19. Nielenže by nezabrali (pretože sú podľa typu určené na liečbu konkrétnych bakteriálnych ochorení), ale mohli by vám dokonca uškodiť. Dočasne totiž nabúravajú imunitný systém, ktorému sa potom ťažko bojuje s inými infekciami.

Ako sa účinne chrániť pred vírusovými infekciami vrátane COVID-19?
Dodržiavanie hygienických pravidiel, ako je časté a dôkladné umývanie rúk, používanie virucídnych dezinfekcií a nosenie ochranných pomôcok, je v súčasnosti už zaužívaným a zároveň vysoko funkčným základom ochrany pred všetkými infekciami vrátane COVID-19. Je vhodné zaradiť do stravy aj výživové doplnky, ktoré pomôžu posilniť obranyschopnosť organizmu, konkrétne vitamín D, betaglukány, zinok a selén. Zároveň je potrebné dodržiavať zásady zdravého životného štýlu – jesť pestrú a vyváženú stravu, dodržiavať pitný režim, pravidelne sa venovať fyzickej aktivite a každý deň stráviť aspoň 20 minút na čerstvom vzduchu. Posilnený imunitný systém nás síce možno pred nákazou COVID-19 úplne neochráni, určite však výrazne zvýši pravdepodobnosť, že choroba bude mať u nás bezproblémový priebeh.

Zdroj: TASR