Lokalita v okolí Slovenského rozhlasu nie je výnimočná len obrátenou pyramídou Štefana Svetka. Domy na priľahlých uliciach sú dielami viacerých významných architektov – okrem Aloisa Balána a Jiřího Grossmana (domy pre dôstojníkov a rotmajstrov na Anenskej ulici), tu zanechal stopu aj Emil Belluš. Jeho dielom je zaujímavý obytný blok, ktorý spája štyri ulice, adresu má však jednu – Björnsonova.
Dom bol postavený v roku 1933. Jeho časť, medzi vchodmi 2 a 4, je dnes národnou kultúrnou pamiatkou – vďaka trom pamätným tabuliam na počesť nórskeho spisovateľa Björnsterne Björnsona, ktorý dal v 30. rokoch 20. storočia meno celej ulici (pôvodne sa volala Pluhová).
Dom púta pozornosť nielen veľkorysými balkónmi, ale aj presklenými loggiami, alebo ak chcete zimnými záhradami. Belluš v dome navrhol aj dva ateliéry. V tom jednom, na 5. poschodí vchodu číslo 2, pracovali a tvorili dvaja významní slovenskí maliari – Ľudovít Fulla a Milan Laluha.
V súvislosti s tvorbou Milana Laluhu nám napísal do redakcie obyvateľ Björnsonovej ulice Martin Revický: „Bol to podstrešný priestor a okná ateliéru boli smerované do Benediktiho ulice (to je tá ulička od podchodu na Björnsonovej až po podchod, kde je poliklinika Mýtna) a celé moje detstvo sme ako rodina počúvali, ako mu tam vyhráva živá ľudová muzika.“
Zdroj: Staré Mesto; Foto: Barbora Jančárová