Rodičia a žiaci sa nebudú musieť v školách preukazovať negatívnym testom

880

Rodičia a žiaci sa nebudú musieť v školách preukazovať negatívnym testom na ochorenie COVID-19. Ide o okresy, ktoré nie sú zaradené uznesením vlády SR podľa COVID automatu do štvrtého stupňa varovania, teda všetky okresy okrem čiernych. V súčasnosti nie je čierny ani jeden okres.

Vláda SR s účinnosťou od 29. apríla zaradila medzi výnimky zo zákazu vychádzania po novom aj cestu do školy a do školského zariadenia a cestu späť pre dieťa materskej školy, žiaka základnej školy, žiaka strednej školy, dieťaťa alebo žiaka špeciálnej školy, poslucháča jazykovej školy, výnimku na cestu do vysokej školy na účel prijímacieho konania a cestu späť a výnimku na cestu na účel sprevádzania vyššie uvedeného dieťaťa, žiaka alebo poslucháča a na cestu späť.

Napríklad výnimka na cestu dieťaťa materskej školy, žiaka prvého stupňa základnej školy, dieťaťa alebo žiaka špeciálnej školy do školy a školského zariadenia a cestu späť, len pod podmienkou, že sa jeden zákonný zástupca žijúci v spoločnej domácnosti preukáže negatívnym výsledkom antigénového testu alebo RT-PCR testu nie starším ako sedem dní. Rovnako to bude platiť aj v prípade, ak zákonný zástupca žijúci v spoločnej domácnosti bol očkovaný mRNA vakcínou proti ochoreniu COVID-19 a od očkovania uplynulo 14 dní po druhej dávke či ak zákonný zástupca žijúci v spoločnej domácnosti bol očkovaný vektorovou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 a uplynuli štyri týždne po prvej dávke.

Výnimkou je tiež to, ak bol zákonný zástupca žijúci v spoločnej domácnosti očkovaný mRNA alebo vektorovou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 a uplynulo 14 dní po prvej dávke očkovania a zároveň bola táto vakcína podaná do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19 alebo ak zákonný zástupca žijúci v spoločnej domácnosti prekonal ochorenie COVID-19 za posledných 180 dní či to, ak zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia zákonných zástupcov žijúcich v spoločnej domácnosti neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19.

Rezort školstva dodal, že cieľom ministerstva je vytvárať bezpečné prostredie na školách. Zároveň tvrdí, že preto zaviedli do praxe výstražný systém v školách. „V súčasnosti hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast Elena Prokopová spolu s tímom odborníkov na ministerstve školstva koncipuje takzvanú intervenčnú stratégiu testovania. V skratke to znamená, že sa bude testovať tam, kde vznikne problém. Pôjde teda o cielené testovanie,“ dodal rezort školstva. Táto snaha má v maximálnej možnej miere umožniť sa vyhnúť plošnému zatváraniu škôl.

Zdroj: TASR