Ako z rozprávky: Zasnežený kaštieľ v Čunove

975
Kaštieľ Čunovo
Kaštieľ Čunovo

Bratislavský samosprávny kraj zrekonštruoval túto národnú kultúrnu pamiatku v Čunove doslova od pivnice až po strechu. Desaťročia chátral, no teraz sa mení na jedinečné miesto, ktoré ako by bolo z rozprávky. Práce na obnove pokračujú aj v týchto dňoch, no teraz jeho obnovená krása vyniká pod novonapadnutým snehom.

Kaštieľ, nachádzajúci sa pri delte Dunaja a na kraji vzácnych lužných lesov, bude domovom environmentálneho a vzdelávacieho centra s nadnárodným významom. Plánujeme v ňom vytvoriť miesto, ktoré poslúži odborníkom, školám aj širokej verejnosti. Interaktívna expozícia nás zavedie nielen do interiéru kaštieľa, ale aj do jeho parkových priestorov.

Otvorenie kaštieľa máme naplánované na jar roku 2024 a veríme, že sa stane dychberúcim miestom, ktoré nás vtiahne do sveta histórie a prírody s každým krokom,“ uviedol bratislavský župan Juraj Droba.

Kaštieľ v Čunove, známy aj ako Szapáryho kaštieľ, je barokovo–klasicistická stavba postavená v 18. storočí. Rod Szapáryovcov bol veľmi významný, v roku 1722 bola Zuzana Armprusterová vydatá Egresdy povýšená do grófskeho stavu. Bola starou matkou nášho stavebníka kaštieľa Petra Szapáryho. Tento rod bol bohatý a zámožný vlastnili nielen Čunovo, ale aj kaštieľ pod Bratislavským hradom, hrad a dva kaštiele v Považskej Bystrici, ako aj kaštieľ v Trebišove.

Jedná sa o obdĺžnikový čiastočne podpivničený trojtraktový objekt s jednoduchou dispozíciou. Nachádza sa tu podkrovie a prízemie. Podpivničená je len južná časť kaštieľa. Vchod do kaštieľa je cez architektonicky výrazný a umelecky stvárnený portikus, ktorý sa nachádza na severozápadnej fasáde. Kaštieľ má na osi tohto vchodu aj druhý vchod, ktorý sa nachádza na juhozápade a smeroval do parku.

Kaštieľ slúžil ako menšie vidiecke sídlo, ktoré ale nebolo nikdy využívané ako hlavné obytné sídlo svojich majiteľov. Po vstupe cez portikus sa vchádzalo do úzkej chodby ústiacej do stredného komunikačného traktu, pričom severovýchodný trakt tvorili valenými klenbami zaklenuté miestnosti slúžiace ako zázemie. Stredná chodba je zaklenutá pruskými klenbami a juhozápadný trakt má v strede reprezentačnú sálu. Po stranách sa nachádzajú plochostropé miestnosti prepojené enfiládami, pričom na komunikačnej chodbe vidíme zachované obrysy niekdajších kúrenísk, krbov a kachieľ.