Ako zostať aktívny aj v zimných mesiacoch

510

Človek by mal byť aktívny aj v zimných mesiacoch. V zasneženom prostredí Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR radí sánkovačku či stavanie snehuliaka, všeobecne odporúča varenie spoločného obeda či stráviť aktívny večer napríklad pri pohybových hrách.

Byť aktívny v zimných mesiacoch nemusí byť jednoduché. Pravidelný pohyb, ako aj pestré aktivity či podnety pritom prospievajú telu aj mysli. Podporujú duševné zdravie, povzbudzujú kreativitu, zvyšujú produktivitu, prinášajú duševnú pohodu, znižujú stres, zlepšujú náladu a posilňujú medziľudské vzťahy,“ uviedol úrad na sociálnej sieti.

Pripomína, že zimná dovolenka je príležitosťou na prehĺbenie rodinných či priateľských vzťahov. Odporúča odpojiť sa cez sviatky od práce, prestať kontrolovať emaily a nebyť nepretržite k dispozícii. Pripomína aj dôležitosť spánku. „Spánok je pre zdravie dôležitý a väčšina ľudí ho nemá počas roka dostatok. Pohodu počas dovolenky si zlepšíte aj tým, ak si počas voľna doprajete spánok, ktorý potrebujete,“ vysvetlil úrad.

Odporúča tiež, aby ľudia počas dovolenky vypli a užili si voľno. V rámci toho môžu napríklad vyskúšať novú zručnosť či koníček. Vymaníte sa zo svojich zaužívaných mentálnych stereotypov. Pomôže vám to lepšie sa odreagovať a vypnúť,“.

Zdroj: TASR, Foto: Pixabay