Architekt Vlado Milunić, spomienka na jeho návštevu Spišskej Kapituly a Bratislavského kraja

868
Zdroj: Wikipedia
Zdroj: Wikipedia

Vo veku 81 rokov zomrel český architekt chorvátskeho pôvodu Vlado Milunič, ktorý sa do povedomia verejnosti dostal ako spoluautor Tancujúceho domu (Tančící dům) v Prahe.

V roku 1984 sa na stretli český a slovenský architekti, ocitol som sa tam ako zástupca stredného Slovenska a čerstvý absolvent FA Brno. Spoznal osobnosť medzinárodnej architektúry Vlada Milunica, ktorý už v tej dobe mal v architektonickom časopise DOMUS / the Magazine for Architecture, Design and Art Lovers/ publikované realizované stavby.

„V roku 2010 v Bratislave, 15. ročník študentskej súťaže, 7. ročník medzinárodnej súťaže, téma súťaže  MEETINGPOINT ‹4› SANDBERG – „MP 4 S“ centrum poznania, relaxu a zábavy. Boli sme spolu členmi poroty, viac ma potešilo, že sme mohli spolu pár dní rozprávať o architektúre. Fotografie sú zo Sandbergu, kde bol výklad o rozvoji severozápadnej časti Bratislavského kraja a Schlosshofu, obhliadka pokračovala pri rieke Morava, vo Vodárenskom múzeu – BVS a. s., kde zasadala súťažná porota,“ priblížil Milan Beláček.

Domov pro seniory v Bohnicích (dnes Domov pro seniory Slunečnice) v Praze, realizace 1972-82, Domov pro seniory v Malešicích v Praze, realizace 1974-85. Domov pro seniory na Chodově v Praze, projekt 1983-85, realizace 1985-90. Domov pro seniory na Hájích v Praze, realizace 1983-89. Dětský tábor v Raděticích (dnes Kemp Cihelna) u Bechyně, realizace 1978-81, predstavujú nadčasovú, kvalitnú, architektúru, obrovskú invenciu, tvorbu v izolovanom socialistickom štáte, s obmedzenými prostriedkami a technológiami.

„Od otvorenia spoločnosti, od nových možností a príležitostí, sme si sľubovali aj lepšiu architektúru, málokto to aj dokázal tak, ako výnimočný architekt a úžasný človek Vlado Milunić. Tancujúci dom na nároží Jiráskovho námestia a Rašinovského nábrežia v Prahe, odvážny nadčasový názor, zrealizovaný vo vzácnom priestore nábrežia, ktorého konzervatívne hodnoty strážia veľmi kvalitný Pražský pamiatkari a odborná verejnosť so silným vzťahom k starej Prahe, zrealizovať to, bol nadľudský výkon, teraz je to celosvetovo známy architektonický skvost Prahy,“ dodáva.

Autor článku: Milan Beláček