Od Tatier k Dunaju: Cyklojazda na podporu pacientov so sklerózou multiplex

1229

Po dvoch pandemických ročníkoch sa cyklistické podujatie pacientov so sklerózou multiplex a ich podporovateľov vracia k pôvodnému májovému termínu. Vrcholiť bude pri príležitosti Svetového dňa sklerózy multiplex, ktorý tento rok pripadá na 30. mája 2022. Náročná 430-kilometrová trasa je rozdelená do piatich etáp a zúčastniť sa môže ktokoľvek.

Osvetové podujatie Od Tatier k Dunaju už ôsmykrát upozorní na príznaky ochorenia skleróza multiplex a apeluje na včasnú diagnostiku a liečbu. Skleróza multiplex je vážne celoživotné chronické autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje degeneráciu bielej aj šedej hmoty centrálnej nervovej sústavy a postihuje mladých ľudí, najčastejšie ženy vo veku 20 až 40 rokov. Včasná diagnostika môže pacientom výrazne pomôcť, problémom je časté pripisovanie príznakov iným ochoreniam. Na Slovensku je postihnutých približne 10 tisíc ľudí. Často je nesprávne spájaná s demenciou či zabúdaním. Počiatočné príznaky sú ľahko zameniteľné s iným ochorením a diagnostika sklerózy multiplex tak môže trvať roky.

Slávnostný štart tohto ročníka je pripravený na Štrbskom plese 24. mája 2022. Niektorí účastníci prejdú len jednu etapu, väčšina je však atmosférou tak pohltená, že zdolajú celú trasu, i keď to vopred odmietali,“ hovorí autorka nápadu a realizátorka všetkých ročníkov Jaroslava Valčeková, predsedníčka občianskeho združenia pacientov so sklerózou multiplex Nádej. Tento rok jej s organizáciou pomáhajú ďalší štyria pacienti a asistenti z Chránenej dielne Scarabeus. „A viacero dobrovoľníkov, každoročných nezištných podporovateľov a partnerov, bez ktorých by to nebolo možné,“ dopĺňa Valčeková. Tak, ako po minulé roky, sa podujatia zúčastnia okrem jednotlivcov i firemné tímy, ktoré rovnako podporia myšlienku osvety o nevyliečiteľnom, ale liečiteľnom ochorení.

Cyklojazda bude pokračovať cez Zuberec, Žilinu, Trenčín, Trnavu a končiť v Bratislave pred obchodným centrom Eurovea, kde si pacienti spolu s verejnosťou pripomenú Svetový deň sklerózy multiplex a pre návštevníkov je pripravená tombola o elektrický bicykel spoločnosti Mayo, partnera a podporovateľa všetkých ročníkov.

Záštitu nad podujatím prebral aj predseda Bratislavského kraja Juraj Droba.