Bratislava bojuje s horúčavou hmlovými fontánami i dlhšie otvorenými kúpaliskami

521
Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR
Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR

Rozprašovače vodnej hmly, pitné fontány, strojné splachovanie ciest i námestí či predĺžené otváracie hodiny na kúpaliskách. Aj to sú opatrenia, ktoré mesto Bratislava pripravilo na zmiernenie aktuálnych horúčav.

„Hmlové fontány sú na Hviezdoslavovom námestí, Hlavnom námestí, Námestí SNP, v Medickej záhrade i na Dulovom námestí. Taktiež na Námestí M. Benku a v Parku Andreja Hlinku,“ spresnili z bratislavského magistrátu.

V prevádzke sú aj pitné fontány, ktoré boli počas zhoršenej pandemickej situácie odstavené. Aktuálne fungujú na Námestí SNP, na Hviezdoslavovom námestí, Župnom námestí, Hlavnom námestí, na Michalskej či na nádvorí Primaciálneho paláca. Pitná fontána je umiestnená aj na Michalskej ulici v letnej čitárni, na Hradnom vrchu, v parčíkoch na Svoradovej a na Karloveskej. Rovnako aj na Einsteinovej, v Sade Janka Kráľa, na Železnej studničke, Karadžičovej a tiež v Medickej záhrade.

„Pri teplotách nad 30 stupňov Celzia sú zároveň predĺžené otváracie hodiny na mestských kúpaliskách a na uliciach v meste pravidelne osviežujú vzduch a znižujú prašnosť splachovacie vozidlá,“ priblížili z mesta. V mesiacoch júl a august je zároveň cyklus zalievania zelene trikrát za týždeň.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR
Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR

„V rámci zmierňovania následkov klimatických zmien v urbanizovanom prostredí pribúdajú nové zelené plochy a množstvo vzrastlých stromov. Okrem toho sme na viacerých trávnatých plochách v rámci mesta zmenili režim kosenia tak, aby bola viac podporovaná biodiverzita,“ uviedli z magistrátu.

Tieto plochy, ako tvrdia, sa dokázateľne výrazne menej prehrievajú a sú schopné zadŕžať viac vody, čím zlepšujú mikroklímu. Bratislava deklaruje, že v meste dochádza k zmenšovaniu pomeru spevnených povrchov (nepriepustných pre zrážkovú vodu) či skvalitňovaniu plôch zelene, ktoré boli dlhodobo zanedbané a neplnili svoju funkciu a prispievajú k ochladzovaniu mesta.

Zdroj: TASR