Bratislava má pripravené karanténne mestečko

1715

Hlavné mesto má pripravené karanténne mestečko s podporou odborného, zdravotníckeho a sociálneho personálu, ktoré bude slúžiť ľudom bez domova počas trvania koronavírusu.

Karanténne mestečko je zriadené na Zlatých pieskoch s počiatočnou kapacitou pre 50 ľudí. Hlavným cieľom je zabezpečiť adekvátnu pomoc jednej z najohrozenejších skupín obyvateľstva, ktorá nemá možnosť domácej karantény a zároveň tak chrániť verejné zdravie Bratislavčaniek a Bratislavčanov.

Ľudia bez domova sú jednou z najohrozenejších skupín. Preto už od začiatku v rámci všetkých opatrení, ktoré mesto v aktuálnej situácii v súvislosti so šírením koronavírusu robí, myslíme aj na skupinu Bratislavčanov bez domova, ktorých máme v Bratislave asi 4-tisíc. Je to skupina obyvateľov, ktorá nemá kam ísť v prípade domácej karantény. Preto sme sa pustili do vybudovania tohto priestoru, aby sme im mohli zabezpečiť adekvátnu pomoc a zároveň tak chránili verejné zdravie ostatných obyvateľov nášho mesta. Jedine takto totiž môžeme minimalizovať epidémiu v tejto zraniteľnej komunite a ochrániť tak aj verejné zdravie. Pretože tým, že ochránime ľudí bez domova, keď budú mať príznaky alebo potvrdené ochorenie, chránime všetkých,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Karanténne mestečko nebude slúžiť na priamu žiadosť jednotlivca o prijatie. Jediným spôsobom ako bude možné sa do zariadenia dostať je štandardizovaným postupom cez sociálne služby (nocľahárne, denné centrá, pracovníci v teréne).

Zdroj: Bratislava