Bratislavská župa upozorňuje na hroziaci kolaps nemocničnej medicíny v kraji

1221

Dlhý zoznam zamietnutých žiadostí o operácie, či nekonečné mesiace čakania. Situácia v nemocniciach v Bratislavskom kraji je alarmujúca. Nová Nemocnica Bory stále nemá zazmluvnených poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne, čo je početnosťou najväčšia skupina v kraji. Veľkým problémom je aj končiaci urgentný príjem v Nemocnici Malacky. Reálne hrozí, že akútne zdravotné prípady v Bratislavskom kraji nebude mať kto vyriešiť.

„V kraji máme úplne novú nemocnicu Bory, ktorá je častokrát jedinou možnosťou pre pacientov. Avšak z dôvodu byrokracie a faktu, že sú poistencami VšZP im nemôže byť poskytnutá kvalitná a okamžitá zdravotná pomoc. Obyvatelia kraja, ktorí sú poistencami štátnej poisťovne, sa doslova stali rukojemníkmi politiky. A to je neprípustné,“ upozornil Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Ďalším problémom, ktorý sa vynoril tento týždeň, je avizovaný koniec urgentného príjmu v Nemocnici Malacky. „Na tento problém upozorňujeme už dlhé mesiace. Teraz je situácia ozaj veľmi vážna. Dnes stojíme pred skutočným problémom obmedzenia dostupnosti, resp. zhoršenia dostupnosti urgentnej zdravotnej starostlivosti na území kraja a to ako župan nemienim tolerovať. Bratislavský samosprávny kraj si počas pandémie musel vo väčšine prípadov poradiť sám. Tu si však neporadíme a musí nastúpiť štát,“ vyhlásil Juraj Droba.