Bratislavské bábkové divadlo sa bude s deťmi rozprávať o láske

574

Divadlo uvádza novú inscenáciu Vincent a Víchrica o tom, aké je pre niekoho ťažké nájsť tú pravú. Bratislavské bábkové divadlo pripravilo nový vtipný a zároveň nežný príbeh o láske. V piatok 3. februára mala premiéru inscenácia Vincent a Víchrica, ktorá vznikla podľa knihy Rudolfa Krála Ema a pusinkový lupič. Najbližšie si predstavenie Vincent a Víchrica môžete prísť pozrieť 12. februára.

„Rozprávať sa s malými deťmi o láske je výzva. Je to téma, ktorú ešte celkom nevedia spracovať, no zároveň ich veľmi zaujíma,“ hovorí umelecká šéfka divadla a zároveň režisérka a dramaturgička novej inscenácie Katarína Aulitisová. „S deťmi sa treba rozprávať o všetkých témach, ktoré ich obklopujú, o tých pozitívnych aj negatívnych. Preto sa snažíme dávať im priestor aj v repertoári svojho divadla. Máme inscenácie o šikanovaní, o inakosti aj o stenách, ktoré ľudia medzi sebou stavajú. Tentoraz sme stavili na lásku,“ približuje.

Malá Ema jedného dňa zistí, že rodičia sa k sebe už nesprávajú tak láskavo ako predtým, a rozhodne sa zistiť prečo. Na pomoc si privedie bláznivú babičku aj svojráznu susedku a zanedlho zistia, že za všetko môže plachý Vincent, ktorý chodí po nociach kradnúť pusinky zamilovaným ľuďom. Na to, aby si rodičia zase našli k sebe cestu, musí Ema nájsť Vincentovi niekoho, kto by ho mal rád. So svojráznym Vincentom to však nebude ľahké a príbeh napätia, dobrodružstva a romantiky sa ešte len začína.

„Vincent je nesmelý chlapík, ktorý sa uzatvoril nielen vo svojom byte, ale aj sám v sebe. Je osamotený, nerozhodný a nevýznamný,“ vysvetľuje Katarína Aulitisová. „Mať ako hlavného hrdinu príbehu outsidera však nie je bežné, predsa len hrdinovia bývajú odvážni, krásni a obľúbení. Touto inscenáciou sme sa pokúsili zbúrať tento stereotyp a postaviť ju na nenápadnom, ošumelom človiečikovi a tým upriamiť pozornosť aj na ľudí Bratislavské bábkové divadlo, Dunajská 36, 811 08 Bratislava www.babkovedivadlo.sk mimo záujmu spoločnosti. Zároveň chceme podporiť aj tie deti, ktoré sa s akoukoľvek formou nedostatku lásky stretávajú u svojich najbližších.“

Téma lásky je intímna a rovnako komorné je aj divadelné spracovanie tohto príbehu. Diváci sedia na javisku v tesnej blízkosti divadelnej scény a počas predstavenia ich herci pozývajú stať sa jeho súčasťou. Deti tak môžu živo komunikovať, zasahovať do príbehu a oveľa hlbšie ho precítiť.

„Máme za sebou prvé generálky a ukazuje sa, že téma lásky je pre deti síce trochu šteklivá, ale veľmi zaujímavá. Príbeh Emy a Vincenta sledujú bez dychu od začiatku do konca. Je to krásny pocit, keď nielen postavy v príbehu a herci, ale aj deti chcú Vincentovi pomôcť. Keď tomuto outsiderovi držia palce, fandia mu a dojíma ich. To ma utvrdzuje v tom, že v tomto období xenofóbie a nenávisti to s nami ešte nie je také zlé,“ uzatvára Katarína Aulitisová.

V inscenácii Vincent a Víchrica sa predstavia členovia umeleckého súboru Miroslava Dudková, Miriam Kalinková, Peter Pavlík a Lukáš Tandara. Hudbu zložil Juraj Haško, scénu a bábky navrhla Ivana Macková a zhotovili dielne Bratislavského bábkového divadla.

Inscenácia je určená divákom od päť rokov. Divadlo počas rekonštrukcie svojej budovy dočasne pôsobí v sále Radošinského naivného divadla na Záhradníckej 95 v Bratislave.

Zdroj: BBD