Bratislavské bábkové divadlo uviedlo komicko-poučný príbeh o tom, čo sa stane, keď sa moci chopia podvodníci

548

Bratislavské bábkové divadlo v spolupráci s nezávislým Divadlom Houže uviedlo novú inscenáciu Zázračný lekár, ktorá vznikla na motívy maďarskej ľudovej rozprávky Hlúpy čižmár zázračným lekárom.

Závistlivý obuvník Cipész sa pod vplyvom svojej prefíkanej ženy začne vydávať za lekára. Chorých klame a lieči najabsurdnejšími spôsobmi, až kým sa chýr o zázračnom lekárovi nešíri po celom kráľovstve. Podarí sa dvojici podvodníkov oklamať naozaj všetkých? A čo sa stane, keď sa dostanú k moci?

Projekt je prvou spoluprácou Bratislavského bábkového divadla s tvorcami z nezávislého Divadla Houže pod vedením režiséra Mateja Trubana. Scénu a bábky vytvorila Michaela Zajačková, hudbu zložil Michal Mikuláš. Súčasťou inscenácie je až sedem autorských skladieb s textami dramaturgičky Hany Launerovej.

Divadlo Houže pokračuje v tradícii putovných a jarmočných divadiel u nás. Témy svojich inscenácií často hľadá v minulosti, aby ich prostriedkami bábkového divadla prinieslo súčasnému divákovi. Príznačný je preň najmä absurdný humor, nenásilná interakcia s publikom a búranie bariér medzi detským a dospelým divákom.Nová inscenácia Zázračný lekár sa vďaka tomu prihovára rovnako detskému publiku, ako aj dospelým. Na mladších divákov od šiestich rokov čaká poučný príbeh plný humoru a hudby, ich rodičia, naopak, môžu vnímať témy manipulácie a zneužívania moci a napriek tomu sa zasmiať.
V inscenácii účinkujú členovia umeleckého súboru Bratislavského bábkového divadla Frederika Kašiarová, Róbert Laurinec, Peter Pavlík a René Sorád. Okrem bábkarských, činoherných a speváckych výstupov zahrajú aj naživo na nástrojoch ako bicie, gitara, trúbka, flauta, kontrabas a xylofón.Inscenácia dokonca vznikla vo dvoch verziách, jedna je určená do sál kamenných divadiel a druhá na hranie v záhradách, parkoch, nádvoriach, no i v knižniciach a múzeách podľa tradície putovných divadiel.Premiéra sa uskutočnila 20. októbra o 18.00 v sále Radošinského naivného divadla na Záhradníckej 95 v Bratislave, kde Bratislavské bábkové divadlo dočasne sídli. Prvé reprízy čakajú divákov každý víkend do konca októbra.

Anotácia:

Zázračný lekár

Príbeh o tom, že proti každej chorobe existuje „zaručený liek“, o tom, že za každým rohom číha dajaké zlo a že hrdinom môže byť každý z nás.

Kto sa bojí, ten nech nechodí do lesa, kto nebojí sa, tomu duša zaplesá! Nová autorská inscenácia Zázračný lekár inšpirovaná maďarskou ľudovou rozprávkou rozpráva príbeh obuvníka Cipésza a jeho manželky, ktorí zatúžia zlepšiť svoj spoločenský status. No ako správni fušeri zvolia na dosiahnutie svojho cieľa veľmi nečisté techniky. Prirodzene teda treba nájsť niekoho, kto všetok tento chaos a nešťastie zastaví. Ako to však býva, sila sa skrýva tam, kde by ju nikto nehľadal. Nebojácny tvorivý tím Divadla Houže sa na túto cestu vydáva v sprievode absurdného humoru, prekvapivých zvratov a živej kapely.

Vhodné pre deti od 6 rokov.
Dĺžka predstavenia: 50 minút

Réžia a text: Matej Truban
Asistent réžie: Miroslav Tauchmann
Dramaturgia a texty piesní: Hana Launerová
Scéna, bábky a kostýmy: Michaela Zajačková
Hudba: Michal Mikuláš
Hrajú: Frederika Kašiarová, Róbert Laurinec, Peter Pavlík, René Sorád

Realizácia scény: PRESCONT
Výroba: Zita Kollárová, Martina Fintorová, Martina Piatková a Jaroslav Štuller pod vedením Beaty Westrych-Zázrivcovej, Michaela Zajačková
Zvuk: Dominik Novák, Viktor Őri
Svetlo: Jakub Ťapucha, Juraj Čech
Javiskoví technici: Marek Duchoň, Ľuboš Hodás, Dominik Prok, Boris Javorský
Fotografie: Juraj Starovecký
Inšpícia: Gregor Kaclík

Zdroj: Bratislavské bábkové divadlo