Bratislavské bábkové divadlo uviedlo novú rozprávku podľa Dobšinského

1039

Príležitosť režírovať novú inscenáciu dostal člen umeleckého súboru, bábkoherec Lukáš Tandara. Bratislavské bábkové divadlo pravidelne dáva priestor novým mladým tvorcom. Tentoraz dostal príležitosť člen umeleckého súboru, bábkoherec Lukáš Tandara, ktorý sa v novej malej javiskovej forme ujal réžie, adaptácie a návrhu bábok a scény.

Nová bábková inscenácia vznikla na motívy rozprávky Dlhý, Široký a Bystrozraký. Adaptácia vychádza z viacerých verzií pôvodnej ľudovej rozprávky, no už názvom Dlhý, Okatý, Bruchatý odkazuje na predlohu od Pavla Dobšinského. Tri titulné postavy aj tentoraz pomáhajú princovi oslobodiť princeznú, nový autorský text však nevykresľuje hlavné postavy ako hrdinov s nadprirodzenými schopnosťami, ale, naopak, ako bežných ľudí, ktorí majú svoje nedostatky a hendikepy. Zlo dokážu poraziť až vtedy, keď spoja svoje sily a začnú si navzájom pomáhať.

Inscenácia Dlhý, Okatý, Bruchatý kombinuje bábkové divadlo s hravým textom, ktorý vychádza z ľudových riekaniek a vypočítavaniek. Je vhodná pre divákov od 3 rokov a plánuje sa hrať aj v priestoroch mimo divadla a exteriéri. Bábková rozprávka o sile priateľstva pre najmenších.

Poznáte rozprávku od Pavla Dobšinského o troch priateľoch so zázračnými schopnosťami?

Dlhý v nej dočiahne až na oblohu, Bystrozraký vidí na kilometre ďaleko a Široký má bezodný žalúdok. Spolu oslobodia princeznú spod nadvlády zlej kráľovnej a vďaka nim si k sebe nájdu cestu princ a princezná. Ako sa to však stalo naozaj? Skutočne stáli za šťastným koncom čary a nadprirodzené schopnosti? Príďte sa presvedčiť, že sila priateľstva je väčšia než strach a dobrá vôľa a odhodlanosť robia hotové zázraky.

Zdroj: BBD