Bratislavské legendy: Rolandova fontána

7887

Poznáte povesť o rytierovi Rolandovi?

Historické knihy píšu, že bratislavskú fontánu dal postaviť uhorský kráľ Maximilián II., ktorý bol v našom hlavnom meste aj korunovaný. Socha je jeho podobizňou a v podstavci sú vytesané oslavné ódy na kráľa. Dávna legenda však hovorí inak. Podľa nej známa socha znázorňuje udatného rytiera Rolanda.

Ten putoval svetom so svojím mečom durandalom a zázračným rohom olifantom, ktorým vedel uspávať. Používal ho, aby uspal nepriateľské vojská, ale našiel mu aj príjemnejší účel. Pri návšteve Bratislavy na ňom trúbil, aby uspal malé deti. Hrdina bol v našom hlavnom meste viackrát, obránil ho pred nepriateľom a Bratislavčania si ho veľmi obľúbili.

Keď zomrel, Bratislava posmutnela a na jeho počesť dala postaviť na námestí pred radnicou nádhernú fontánu. A dobrosrdečný rytier si vďaka soche našiel spôsob, ako vzdať Bratislave úctu aj po smrti. Každý rok na Silvestra, keď udrie polnoc, sa otočí okolo svojej osi a pokloní smerom k Zelenej ulici, kde kedysi stála prvá radnica. Vzdá tým hold radným pánom, ktorí padli v boji za oslobodenie mesta.