Bratislavské Vianoce odštartovali rozsvietením vianočného stromčeka

1338

Na bratislavskom Hlavnom námestí v piatok večer rozsvietil primátor hlavného mesta Matúš Vallo vianočný stromček. Meria 15 metrov a ide o jedľu srienistú od darcu z bratislavskej Dúbravky. Rozsvietenie stromčeka mohli ľudia sledovať aj tento rok pre zlú pandemickú situáciu naživo na sociálnej sieti v rámci otvorenia Bratislavských Vianoc.

Mesto Bratislava i mestská časť Staré Mesto plánovali v centre otvoriť vianočné trhy. Tie mestské mali trvať od tohto piatka do 22. decembra. Minulý týždeň pre zavedenie prísnejších opatrení pre zhoršujúcu sa situáciu s novým koronavírusom sa obe samosprávy rozhodli zrušiť aj tento rok organizáciu trhov. Mesto sa rozhodlo nadviazať na koncept, ktorý predstavilo v minulom roku s názvom Bratislavské Vianoce, ktoré odštartovali rozsvietením vianočného stromčeka.

Na stránke vianoce.bratislava.sk nájdete ďalšie vianočné aktivity, ktoré sa v hlavnom meste budú v predvianočnom období konať, avšak vzhľadom na aktuálnu meniacu sa situáciu mesto odporúča stránku pravidelne navštevovať a informovať sa na MČ. 

  • Vianočný strom na Hlavnom námestí

Na Hlavnom námestí samozrejme nájdete tradičný vianočný stromček hlavného mesta. Atmosféru bude počas decembra dopĺňať aj hudba – dramaturg Rádia FM pripraví špeciálne pre Bratislavské Vianoce playlist známych aj menej známych vianočných pesničiek. Na námestí nájdete aj malú symbolickú spomienku na tradičné vianočné trhy.

  • Spolupráca s ÚĽUV

Mesto nadviazalo na úspešnú spoluprácu z minulého roka s ÚĽUV-om. V roku 2020 na stromček na Hlavnom námestí vytvorila ozdoby z lipového dreva inšpirované kyjatickými vzormi majsterka ľudovej umeleckej výroby Jana Majerská z Novej Bane. Tento rok pribudli hviezdy z miazgovaného a vareného lúpaného prútia, sú z dielne košikárky Eriky Rudíkovej z Očovej a zvončeky z miazgovaného a vareného lúpaného prútia vyrobil košikár Jozef Boďa z Trnavy.

Na Primaciálnom námestí budú od Mikuláša vystavené vypletané tanečnice prírodnými pletivami. Pôvodne boli vytvorené pre festival Dni majstrov ÚĽUV 2019. Na spoločnom opletaní konštrukcií podľa výtvarného návrhu Márie Štranekovej z ÚĽUV-u sa zúčastnilo 16 majstrov zo Združenia košikárov Slovenska.

  • Vianočný les ozdobí rekordné množstvo škôl

Vianočný les je už tradičnou súčasťou Bratislavských Vianoc. Stromčeky vyzdobia ozdobami z prírodných materiálov deti a žiaci bratislavských materských, základných a umeleckých škôl a centra voľného času. Za najkrajšie vyzdobený stromček budú môcť návštevníci hlasovať na Facebooku BKIS. Vianočné stromčeky aj tento rok darovala spoločnosť Bauhaus a po 15. decembri poputujú na správne miesta – do charitatívnych organizácií, združení pre ľudí bez domova, ale aj do rodín, pre ktorých je kúpa stromčeka finančne nedostupná.

  • Vianočné nasvietenie Starého mostu

OZ Biela noc vytvorila na večerné prechádzky Bratislavčankám a Bratislavčanom vianočne ladené nasvietenie Starého mosta.

  • Klarisky diškurz „Vianočný špeciál“

19.12. Klarisky

Poslednú adventnú nedeľu hlavné mesto pozýva na posledný online prenos relácie Klarisky diškurz. Moderátor Martin Staňo privíta zaujímavých hostí a nebudú chýbať ani hudobné vystúpenia. Živý online prenos môžete sledovať na webstránke a Facebooku BKIS, Facebooku Hlavného mesta SR Bratislava a Facebooku mediálneho partnera Denníka N. 

  • Čítanie na zastávke

14.12-16.12 Mestská knižnica v Bratislave – Zastávka Kapucínska

Podujatie, na ktorom známe herecké osobnosti čítajú vo výkladoch Mestskej knižnice v Bratislave na Kapucínskej ulici. Tentokrát navodia sviatočnú atmosféru prostredníctvom nadčasových rozprávkových diel. Okoloidúci sa môžu pri výkladoch knižnice pristaviť a vychutnať si čaro vianočných príbehov. 

Viac informácií o Bratislavských Vianociach nájdete TU.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR