Bratislavský hrad je centrom svetovej detskej ilustrácie

1665

Už takmer 55 rokov Bratislava mení svet slov na krajinu fantázie a ožíva ilustráciami detských kníh z celého sveta. Medzinárodná súťažná prehliadka originálov ilustrácií kníh pre deti a mládež Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) otvorila svoj 28. ročník a predstavuje to najlepšie, čo za posledné 2 roky vo svete detskej ilustrácie vzniklo.

Potrvá až do 28. februára 2022 v priestoroch Bratislavského hradu. Hlavným organizátorom podujatia je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti. Bienále sa koná pod záštitou UNESCO a Medzinárodnej únie pre detskú knihu (IBBY) s podporou Ministerstva kultúry SR. Záštitu nad BIB 2021 prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Ani kríza, ktorú priniesol koronavírus, nezabránila ilustrátorom tvoriť a vydavateľstvám vydávať nové knihy pre deti. Na tohtoročné bienále sa prihlásilo takmer 380 ilustrátorov zo 42 krajín, ktorí zaslali vyše 2700 ilustrácií a takmer 500 kníh. “Dnes, keď je celý svet paralyzovaný pandémiou Covid 19, sme Bienále ilustrácií Bratislava postavili ako protiváhu – je „pandémiou“ fantázie, kreativity a krásy umenia. Aj v ťažkých časoch je BIB azylom  imaginácie a balzamom na dušu. Špičková zostava 10-člennej medzinárodnej poroty, ktorej predsedal prezident IBBY Mingzhou Zhang, hodnotila online viac ako 2700 originálov ilustrácií. A myslím si, že sa jej  aj „online“ podarilo vybrať tých najlepších z najlepších“, hovorí generálna komisárka a predsedníčka Medzinárodného komitétu BIB Zuzana Jarošová.

Medzinárodná porota zložená z odborníkov z oblasti knižnej kultúry udelila ceny najlepším ilustrátorom – Grand Prix, 5 Zlatých jabĺk, 5 Plakiet a Čestné uznania vydavateľstvám nasledovne:

Víťazkou Grand Prix BIB 2021 sa stala Elena Odriozola zo Španielska za ilustrácie v knihe  Zvláštne pocity.

Víťazmi ceny Zlaté jablko BIB 2021 sú:

Myung Ae Lee, Kórejská republika: Zajtra bude slnečný deň

Amanda Mijangos, Armando Fonseca, Juan Palomino, Mexiko: More

Sylvie Bello, Francúzsko: Prvý sneh

Anna & Varvara Kendel, Rusko: Na sever, Krajina dýcha

Chao Zhang, Čína: Poézia a maliarska kolekcia, Príbeh babkinej slnečnice

Plaketa BIB 2021 bola udelená:

Ghazal Fatollahi, Irán: Si výskumník

Mamiko Shiotani, Japonsko: Príbeh vajca

Mohammad Barangi Fashtami, Irán: Fénix

Dale Blankenaar, Južná Afrika: Polievka z pierka

Armando Fonseca, Mexiko: Zavýjanie

Čestné uznanie vydavateľstvu získali:

Česká republika – verzone, 2020: Ludwig van Beethoven

Taliansko – Topipittori, 2021: La prima neve

Španielsko – Zahori books, 2019: Lost Landscapes

Na BIB 2021 boli udelené tradične aj neštatutárne ceny. Cenu detskej poroty získala Fabienne Delacroix z Francúzska, Cenu primátora Bratislavy Zuzana Bočkayová Bruncková a Cenu Poštovej banky Jana Kiselová – Siteková.

Výstava všetkých súťažných originálnych ilustrácií kníh pre deti a mládež, rovnako aj ostatné reprezentatívne výstavy sú inštalované v priestoroch Bratislavského hradu. Súčasťou BIB 2021 je už tradične výstava držiteľa ceny Grand Prix BIB z predchádzajúceho ročníka a držiteľov Cien H. CH. Andersena za ilustráciu a literatúru. Predstavujeme Hassana Mousaviho z Iránu (Grand Prix BIB 2019), Albertine zo Švajčiarska (Cena H.CH. Andersena 2020 za ilustrácie) a knižné publikácie Jacqueline Woodson z USA (Cena H.CH. Andersena 2020 za literatúru). Za Slovensko prezentujeme kolekciu ilustrácií významnej slovenskej ilustrátorky Boženy Plocháňovej.

Ďalšia inštalácia na západnej terase Bratislavského hradu pod názvom „TRAJA“ približuje tvorbu 3 ilustrátorov, ktorí získali neštatutárne ceny na BIB 2019: Svetozár Košický – Cena detskej poroty, Boris Šima – Cena primátora Bratislavy a Miroslav Cipár – Cena Poštovej banky za mimoriadny prínos do ilustračnej tvorby. Výstava Láskavé obrázky v galérii D. Rolla v BIBIANE je názov výstavy ilustrácií  účastníkov medzinárodného BIB-UNESCO workshopu Albína Brunovského pre mladých ilustrátorov z rozvojových krajín, ktorý sa konal v Mojmírovciach v r. 2019. Záštitu nad touto výstavou prevzala starostka Starého mesta Zuzana Aufrichtová.

Mnohé tradične sprievodné aktivity v tomto roku boli zrušené kvôli epidemiologickej situácii (medzinárodné sympózium, BIB-UNESCO workshop Albína Brunovského, konferencie IBBY inštitútu Bratislava prebehnú online). Súčasťou tohto unikátneho podujatia budú tvorivé dielne, besedy s tvorcami, ilustrátormi a spisovateľmi, rôzne aktivity pre najmenších, ak to umožní aktuálna situácia. V príručnej knižnici si návštevníci budú môcť zalistovať v súťažných knižných tituloch.

Hovorí sa, že knihy sú otvorené dvere do čarovného sveta a ilustrácia jej najdôležitejšou súčasťou, pretože dokáže vyvolať nevšedné emócie… Obrázky z detských kníh nám zostávajú v mysli, aj keď na príbeh často zabúdame.