Buďte na cestách opatrní, jazdite bezpečne

1085

Vodiči, cyklisti a chodci, buďte ostražití!

Ani cestári nedokážu robiť zázraky na počkanie, preto sa pred jazdou uistite, že cesty sú zjazdné. Sledujte dopravný servis alebo webkamery z ciest. Prispôsobte rýchlosť stavu vozovky a myslite na to, že brzdná dráha sa predlžuje. Pred priechodmi pre chodcov zabrzdite úplne a počítajte s tým, že sa chodec môže šmyknúť. Neponáhľajte sa, buďte trpezliví. A ak môžete, auto nechajte doma.

Cestári sú v pohotovosti

Tvorba poľadovice je nebezpečná nielen pre dopravu a infraštruktúru, ale aj pre ľudské aktivity – preto výstrahy platia aj pre chodcov.

  • Naše sypače už sú v jednotlivých okruhoch, situácia je pod kontrolou.
  • Monitorujeme i Pezinskú babu a kopcovité úseky, ktoré sú v tejto chvíli najkritickejšie, keďže by však teploty nemali klesnúť pod 2 stupne nad nulou, neočakávame mimoriadne kolízie. Buďte však opatrní.
  • Cestári upozorňujú, že i keď je na cestách menej áut pre obmedzenia kvôli koronavírusu,
  • vodiči i chodci by mali byť obozretní nielen na kritických úsekoch, ale aj na bežných cestách.
  • Situáciu monitorujeme a pravidelne sledujeme.

Tu je pár rád od našich cestárov z Regionálnych ciest Bratislava:

Počas sneženia či poľadovice dbajme na spoločnú opatrnosť, trpezlivosť a bezpečnosť. Iba tak bude pre nás zima jednoduchšia. Osobitne zraniteľní sú chodci a cyklisti. Predtým, než vyjdete von, presvedčte sa, či je chodník odhrnutý a či nie je šmykľavý. Ak jazdíte na bicykli, nezabúdajte, že stabilita na úzkych plášťoch je v zime a na snehu oveľa nižšia ako za teplého a suchého počasia. Ak vaša cesta nie je nevyhnutná, nechajte bicykel doma a počkajte na lepšie poveternostné podmienky.

Bratislavská župa udržiava cesty II. a III. triedy v kraji. Spolu je to 512 km ciest a 128 mostov, na ktorých robíme bežnú a zimnú údržbu. Snažíme sa zmierňovať následky počasia tak, aby boli cesty pre vás bezpečnejšie. Počasie však nezmeníme, preto robme spolu všetko preto, aby boli cesty prejazdnejšie a zjazdnejšie a spolu sme boli pripravení na krízové situácie.