Cenu verejnosti v ankete Osobnosť Bratislavského kraja získal Alfonz „Ali“ Brezovský

1015
Alfonz Ali Brezovský
Alfonz Ali Brezovský

Hudobný skladateľ, dramaturg a redaktor Alfonz „Ali“ Brezovský získal najviac hlasov v hlasovaní verejnosti o naj osobnosť Bratislavského kraja. Výsledky hlasovania vyhlásil na slávnostnom galavečere 29. 6. 2023 predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Pôvodne učil na základných školách v Gajaroch a Bratislave, neskôr bol redaktorom Učiteľských novín. Pôsobil ako herec a autor hudby v Radošinskom naivnom divadle. Komponoval hudbu pre rozhlasové a televízne relácie, účinkoval v hudobných programoch, kde aj dirigoval. 42 rokov pracoval v Slovenskom rozhlase, bol tiež dramaturgom Tanečného orchestra Československého rozhlasu.

Patrí k najúspešnejším autorom populárnych piesní na Slovensku. Určite si aj dnes pospevujete jeho nezabudnuteľné hity ako napríklad: Ó, rodný kraj, Zvony pre šťastie, Dobré ráno želám, Kreslím si ružu, Náš učiteľ, či od Piesne k piesni. Ali Brezovský má však hitov z kategórie zlatého fondu slovenskej populárnej hudby desiatky.

Ako skladateľ pomáhal k presadeniu mnohým významným umelcom – M. Žbirkovi, či M. Gombitovej. Jeho piesne spievali K. Duchoň, D. Grúň, J. Kocianová, E. Kostolányiová, či D. Rolincová. Spolupracoval na príprave súťaže Košický zlatý poklad a autorsky sa podieľal na piesňach, ktoré odzneli v legendárnej detskej relácii Zlatá brána. Jeho piesne získali viacero ocenení doma aj v zahraničí. Skomponoval hudbu k viacerým legendárnym filmom a scenárom či k bábkovým divadelným hrám.

Kompletný zoznam ocenených osobností za rok 2022 nájdete tu:
https://bratislavskykraj.sk/ocenenia-bratislavskeho-kraja-2022/

Foto: TASR