Čerstvým držiteľom ceny Frica Kafendu, ktorú udeľuje Hudobný fond, sa stal LADISLAV FANČOVIČ

565
Čerstvým držiteľom ceny Frica Kafendu, ktorú udeľuje Hudobný fond, sa stal LADISLAV FANČOVIČ
Čerstvým držiteľom ceny Frica Kafendu, ktorú udeľuje Hudobný fond, sa stal LADISLAV FANČOVIČ

Ladislav Fančovič je právom považovaný za jedného z našich najtalentovanejších, najvšestrannejších a mimoriadne aktívnych umelcov. Nielen že je významným klavírnym virtuózom (ako sólista účinkoval s orchestrami ako napr. Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátna filharmónia Košice, Symfonický orchester Českého rozhlasu, Pražská komorná filharmónia, Filharmonia Zielonogórska, İzmir State Symphony Orchestra, Antalya State Symphony Orchestra, Solistes Européens Luxembourg, Bruno Walter Festival Orchestra, Filharmónia Bohuslava Martinů Zlín, Filharmónia Hradec Králové, Moravská filharmonie Olomouc či ŠKO Žilina), ale dnes je už aj renomovaným saxofonistom, ktorý cielene propaguje tento nástroj ako nástroj klasickej hudby. Fančovič bol viackrát nominovaný na cenu Radio_Head Awards, je riaditeľom troch medzinárodných hudobných festivalov (Saxophobia Bratislava, Hudba Modre a Golden Age Festival) a na svojom konte má dnes vyše 50 CD albumov.

Najnovším prírastkom je mimoriadne oceňovaná nahrávka dvoch Klavírnych koncertov Ernő Dohnányiho so Štátnou filharmóniou Košice pod vedením Zbyňka Müllera, ktorá vyšla vo vydavateľstve Pavlík Records iba pred mesiacom. Aj táto nahrávka, ale aj Fančovičova vyše 20-ročná aktívna snaha o prinavrátenie hudby bratislavského rodáka Ernő Dohnányiho a iných slovenských skladateľov na koncertné pódiá, bola jedným z dôvodov udelenia tohto ocenenia, ktoré nesie upresnenie: „za mimoriadnu koncertnú a nahrávaciu činnosť s prihliadnutím na klavírne dielo Ernő Dohnányiho“.

Ladislav Fančovič je aktuálne na turné – včera koncertoval s Jakubom Čižmarovičom a Jankou Macíkovou v Zichyho paláci v Bratislave s programom pre saxofón, klavír a husle a dnes sa vydal na cesty so saxofónovým kvartetom Pressburg Saxohone Quartet. Po dnešnom koncerte 19.9. v Rimavskej Sobote, kde o. i. odznela aj premiéra 7 fúg Jána Cikkera v úprave pre 4 saxofóny, sa kvareto zajtra presunie 20.9. do Svitu, kde odohrá napríklad skladbu Musica Slovaca Ilju Zeljenku, Saxofónové kvarteto bratov Jeanjeanovcov z polovice 20. storočia či skladby žánru ragtime. V sobotu 23.9. ho môžete zažiť ako virtuózneho klaviristu swingového orchestra Fats Jazz Band na medzinárodnom festivale Golden Age Festival v Slovenskom rozhlase. V nedeľu 24.9. sa ako sólista predstaví na saxofóne s Trnavským komorným orchestrom v Kostole sv. Jakuba v Trnave a turné ukončí v Dolnom Kubíne, kde v pondelok 25.9. odohrá na Kubínskej hudobnej jeseni opätovne projekt spojenia saxofónu s klavírom a husľami s Jakubom Čižmarovičom a Jankou Macíkovou. Všetky koncerty sú z verejných zdrojov podporené Fondom na podporu umenia.

Zdroj: Janka Dekánková Foto: Rudolf Baranovič