„Cesta k umeleckému prednesu“– seminár zameraný na prípravu recitátorov

437

     Skôr, než počas súťaže zaznejú na pódiu krásne slová poetických či prozaických diel, absolvujú recitátori niekoľko mesačnú prípravu s odbornými pedagógmi. A práve pre týchto pedagógov zorganizovalo Malokarpatské osvetové stredisko v Modre v dňoch 28. a 29. októbra 2024 v priestoroch Národného osvetového centra základný a rozširujúci vzdelávací seminár „Cesta k umeleckému prednesu“. Lektorky Mgr. Eliška Sadíleková a Mgr. art. Judita Sadíleková počas tohto intenzívneho dvojdňového vzdelávacieho podujatia prebrali s účastníkmi seminára rôzne témy od výberu kvalitného textu cez prípravu na prednes až k samotnému hodnoteniu recitátorov.

Mgr. Eliška Sadíleková zhodnotila seminár a prácu pedagógov nasledovne:

1.   Ako ste boli spokojná s prípravou a samotným priebehom seminára?

Z môjho pohľadu bol seminár skvelý po všetkých stránkach. Bol organizačne profesionálne zabezpečený, pripravené boli všetky potrebné materiály aj občerstvenie pre účastníkov. Oceňujem, že odborná pracovníčka MOS zabezpečila vystúpenie štyroch recitátorov, ktorí boli v minulej sezóne ocenení na krajskom kole Hviezdoslavovho Kubína a vďaka tomu sme mohli s pedagógmi viesť debatu  o výrazovom spracovaní konkrétnych literárnych textov. Zároveň sme si vďaka tomu vytipovali pedagógov, ktorých by bolo možné osloviť na účasť v okresných porotách v Bratislavskom kraji. Veľmi si cením zaujatie všetkých pedagógov, ktorí sa semináru zúčastnili, ich aktivitu pri praktických cvičeniach, pri interpretácii textov aj pri hľadaní výrazových prostriedkov konkrétneho prednesu.

2.   Keďže sa pravidelne zúčastňujete ako porotkyňa na recitačných súťažiach, čo by ste zo svojho pohľadu poradili nielen pedagógom ale aj samotným recitátorom?

Recitátorom by som predovšetkým poradila, aby veľa čítali, pretože kvalitný literárny text je základom dobrého prednesu. Keďže umelecký prednes je predovšetkým osobnou výpoveďou, nestačí sa naučiť naspamäť a „ozvučiť“ ktorúkoľvek báseň alebo prózu. Treba trpezlivo hľadať, kým nás text osloví svojou témou, problematikou, o ktorej hovorí. Iba tak máme šancu osloviť aj divákov a vtiahnuť ich do nášho vnútorného sveta, do nášho cítenia, či myslenia. Uvedomujem si, že dnes nie je jednoduché zorientovať sa v ponuke kníh, ktoré sú na trhu a preto prajem recitátorom, aby mali šťastie na dospelých pomocníkov, ktorí im pri tomto procese budú vedieť poradiť. Aj preto sú dôležité vzdelávacie podujatia, aké zorganizovalo Malokarpatské osvetové stredisko.

3.  Na súťažiach si máte možnosť vypočuť diela slovenských i zahraničných autorov. Majú recitátori dostatočnú možnosť vybrať si dielo primerané k svojmu veku, alebo je v niektorej vekovej kategórii slabé zastúpenie literárnej tvorby?

Ja sledujem predovšetkým tvorbu pre deti a myslím, že dnes je na trhu naozaj široký výber kvalitnej slovenskej aj prekladovej literatúry, predovšetkým prózy. Poézia trošku zaostáva a odráža sa to hlavne pri recitátoroch 3.kategórie. Tí mladší sa môžu oprieť o skvelé básne klasických slovenských autorov počnúc Podjavorinskou, cez Válka, Mokoša, Moravčíka, Heviera, až po súčasných mladších autorov ako Lenka Šafranová, Dávid Dziak.  Napriek tomu sa na súťažiach Hviezdoslavovho Kubína neustále opakujú tie isté básne a tie isté úryvky z prozaických kníh, čo je dôkazom málo tvorivého hľadania v príprave na prednes.

A ako hodnotili seminár a prácu lektoriek pedagogičky?

Elena V. – Súkromná spojená škola francúzsko-slovenská EFIB, Bratislava : Profesionalita a trpezlivosť pani Elišky Sadílekovej boli naozaj povzbudzujúce. Odborné vedomosti oboch lektoriek boli aktuálne a pragmatické, čo mi umožnilo získať praktické tipy, ktoré môžem okamžite aplikovať pri práci s deťmi.  Rozširujúci seminár bol pre mňa veľmi prínosný: pomohol mi objasniť a pochopiť rozdiel medzi hraním a prednesom, montážou a kolážou, ako i oboznámiť sa s novými dielami na trhu. V neposlednom rade by som sa chcela poďakovať Malokarpatskému osvetovému stredisku za ústretovosť, profesionálnu komunikáciu, vydané osvedčenia a občerstvenie, ktoré prispeli k pohodovej atmosfére seminára. Vďaka semináru som získala obohacujúcu skúsenosť a teším sa na ďalšie stretnutia. 

Mgr. Stanislava K., ZUŠ E. Suchoňa Pezinok

Seminár bol veľmi efektívny, prepájal teóriu aj prax, čo bolo skvelé. S výberom lektoriek som veľmi spokojná, keďže sami majú skúsenosti či už ako pedagogičky, recitátorky, porotkyne. Vďaka ich podporujúcemu prístupu a príjemnej atmosfére, ktorú priniesli, sme sa mohli spýtať na čokoľvek.

Mgr. Iveta G. ZŠ Dudova, Bratislava

So seminárom som bola maximálne spokojná. Bolo to vzdelávanie, z ktorého si naozaj veľa beriem a som rada, že som mala možnosť sa ho zúčastniť. Od tematiky, až po lektorky to bolo výborné! Konečne niečo do praxe s deťmi. A nielen strohá teória. Ďakujem za tipy a usmernenie v práci s našimi žiakmi.

Mgr. Laura E., ZŠ a MŠ Riazanská Bratislava:

So seminárom, ktorý prekonal moje očakávanie, som mimoriadne spokojná a som rada, že som mala možnosť zúčastniť sa ho. Umožnil mi hlbšie pochopiť prácu s textom, emóciami a hlasom pri prednese kvalitnej literatúry. Veľmi som ocenila praktické ukážky kvalitnej literatúry a naopak aj tej, ktorej je dobré sa vyhnúť. Odniesla som si množstvo inšpiratívnych myšlienok a rád, ktoré budú prínosom pre mňa a mojich žiakov. Pani Eliška aj so svojou dcérou tvoria výnimočnú dvojicu. Ich nadšenie a zápal pre umelecký prednes bol veľmi nákazlivý a obdivuhodný. Ocenila som ich otvorenosť, úprimnosť a ochotu zdieľať ich názory a cenné skúsenosti. Praktické ukážky a užitočné rady lektoriek mi dali jasnejšiu predstavu o postupe prípravy na recitačné súťaže. Zistila som, že to nie je vôbec jednoduché a za prednesom stojí mnoho kreativity, času a úsilia. Získané vedomosti a zručnosti určite uplatním pri svojej práci so žiakmi.

Eva K. ZUŠ Ivanka pri Dunaji

Ďakujem za príležitosť zúčastniť sa na seminároch. Obidva semináre boli zaujímavé, tvorivé a pútavé. Výber lektoriek bol kľúčovým pri rozhodovaní, či sa semináru zúčastním. Hodnotím ho na výbornú. Obe lektorky hovorili pútavo, vysvetlili, dali príklad, názornú ukážku. A hoci mám dlhoročné skúsenosti ako učiteľka LDO na ZUŠ, semináre boli pre mňa prínosom. Odniesla som si zaujímavé tipy na prednesy, vedomosti čoho sa vyvarovať, ako pracovať s deťmi, výber textov… Na seminároch vládla príjemná a tvorivá atmosféra, pri ktorej čas veľmi rýchlo ubehol. 

Zamestnanci Malokarpatského osvetového strediska v Modre pripravujú aj na rok 2025 vzdelávacie semináre, na ktorých budú môcť privítať ďalších pedagógov. Lektorkám Mgr. Eliške Sadílekovej, Mgr. art. Judite Sadílekovej
a všetkým zúčastneným pedagógom želajú veľa úspechov v ich práci a tešia sa na umelecké prednesy šikovných recitátorov, ktorí sa predstavia počas postupových súťaží v roku 2025.

Autor a foto: Adela Oravcová