Chátrajúci amfiteáter pod Hradom Devín dostal čiastočne nový vzhľad

1363

Chátrajúci amfiteáter pod Hradom Devín v Bratislave dostal čiastočne nový vzhľad. Keďže jeho stav sa pre súdny spor nedá riešiť komplexne, Bratislavská organizácia cestovného ruchu – Bratislava Tourist Board budovu aspoň prekryla plachtou kopírujúcu pôvodnú podobu amfiteátra, jej spodná časť dostala antigrafitový náter. Miesto patrí k turisticky najatraktívnejším na Slovensku.

„Každý rok prieskum medzi turistami. Pýtame sa ich, čo sa im najviac v našom hlavnom meste páči. Práve Hrad Devín sa vždy dostáva medzi top tri adresy, ktoré zahraniční, ale aj slovenskí turisti navštevujú. Aj preto sme nemohli dlhšie zatvárať oči pred jazvou tohto miesta,“ skonštatoval predseda predstavenstva BTB Vladimír Grežo.

Budovu, ktorá je v súčasnosti známa pod názvami bývalá reštaurácia či amfiteáter, sa pôvodne volala letné divadlo. Strecha tejto funkcionalistickej budovy slúžila ako javisko amfiteátra. Odzneli na nej opery, ako Krútňava či Svätopluk. Amfiteáter ponúkal aj zázemie, napríklad šatne pre účinkujúcich či reštauráciu, ktorá slúžila verejnosti.

V súčasnosti stále prebieha súdny spor týkajúci sa nájmu medzi hlavným mestom so švédskou spoločnosťou, ktorá ho v roku 1990 získala do bezplatného prenájmu na 99 rokov. Budova dlhodobo chátra. Na jej vzhľade sa podpísali okrem zubu času aj nekultúrni občania, ktorí ju pomaľovali grafitmi.

Zdroj: TASR; Foto: FB Hrad Devín