Chodník okolo celého jazera ale i zachovanie prírodnej atmosféry prinesie revitalizácia Rohlíka

518

Projekt revitalizácie Ružinovského jazera, známeho pod názvom Rohlík, sa posunul o ďalší krok. Architekti dokončili štúdiu, v ktorej navrhli, ako zlepšia verejný priestor pri obľúbenom jazere bez toho, aby narušili jeho prírodnú atmosféru. Z participatívneho prieskumu s obyvateľmi totiž vyplynulo, že väčšina opýtaných považuje za najväčšiu pridanú hodnotu tohto miesta jeho autentickú prírodnú divokosť.

Architekti z ateliérov Atrium Architekti, ARZ a LIVINARK navrhujú vytvoriť sieť 7 mól a chodníkov okolo celého jazera, čo momentálne v areáli chýba a ľudia sa nevedia pohodlne prejsť okolo vodnej plochy. Areál bude zároveň rozdelený do funkčných celkov, čím vzniknú atraktívne verejné priestory pre rodičov s deťmi, športovcov, psíčkarov či seniorov.

„V okolí jazera sa vysadia nové stromy, pribudne aj mokraď a špeciálna oddychová záhrada v blízkosti nemocnice, ktorú budú môcť využívať zdravotníci, pacienti a ich rodinní príslušníci. Zachovať sa má autentický prírodný charakter areálu. Plánované zmeny sa udejú citlivo, aby sa podporila biodiverzita a rozvoj fauny a flóry. Breh jazera bude mať naďalej svoju intimitu a zostane chránený pred aktivitou človeka,“ priblížil Metropolitný inštitút Bratislavy.

Pri jazere pribudne aj zóna s prevádzkami rýchleho občerstvenia. Významnou súčasťou jazera sa stane aj Pamätník obetiam pandémie, ktorý vzišiel z výtvarno-architektonickej súťaže.

Na revitalizácii spolupracuje s MIB aj hlavné mesto Bratislava, mestská časť Ružinov a tiež Ružinovská nemocnica. Projekt je súčasťou programu obnovy verejných priestorov Bratislavy Živé miesta. V priebehu roka 2023 architekti dopracujú projektovú dokumentáciu, na základe ktorej sa bližšie určí finančný rozpočet, a tiež časový harmonogram stavebných prác. S revitalizáciou sa začne najskôr v roku 2024 a bude rozdelená do etáp.

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy www.mib.sk