Objavte Cyklotrasu železnej opony. Prevedie vás ňou unikátna mapa

996
Župný Cyklomost Slobody
Župný Cyklomost Slobody

Cez víkend nás čaká ideálne počasie na cyklovýlet. Pozývame vás previezť sa po trase plnej prírodných krás a histórie. Sprevádzať vás po nej bude unikátna mapa s príbehom.

Medzinárodná cyklotrasa EuroVelo 13 – Cesta železnej opony (Iron curtain trail) prechádza popri prírodných a historických zaujímavostiach. Trasa prechádza Európskym zeleným pásom, ktorý má dĺžku cca 12 500 km a prechádza cez 24 európskych krajín. Zelený pás na Slovensku má dĺžku približne 75 km začína na sútoku rieky Morava a Dyje a končí na Trojmedzí pri Čunove. Mapa s príbehom vás prevedie týmto územím a ukáže 23 miest, ktoré sa oplatí navštíviť a vidieť.

Mapu s príbehom nájdete TU.

Takmer polstoročie bola Európa násilne rozdelená na východnú a západnú. Hranica medzi nimi sa tiahla od Barentsovho mora po Čierne more a dostala meno Železná opona. Diaľková cyklotrasa EuroVelo 13 Cesta Železnej opony je dlhá zhruba 9.500 kilometrov. Na Slovensko vstupuje Cesta Železnej opony cez hraničný priechod Hohenau – Moravský Svätý Ján a prebieha v menšej či väčšej vzdialenosti od hranice popri obciach Malé Leváre a Gajary cez Suchohrad, Záhorskú Ves, Vysokú pri Morave, Devínsku Novú Ves a Devín do Bratislavy a odtiaľ cez Petržalku do rakúskeho mestečka Kittsee. Trasa meria na Slovensku vyše 87 kilometrov a vedie po asfaltových cestách s rôznou kvalitou, zväčša s minimálnou alebo nijakou premávkou automobilov.  Cesta Železnej opony je súčasťou EuroVelo, siete diaľkových cyklistických trás naprieč Európou. Táto sieť sa skladá z 15 cyklotrás, Cesta Železnej opony má v nej číslo 13.