Cykloturisti majú počas letnej sezóny viacero možností, ako sa prepraviť v regióne s bicyklom

772
Víkendový cyklobus na linke 506
Víkendový cyklobus na linke 506

Cykloturisti v Bratislavskom kraji budú mať počas tohtoročnej letnej sezóny viacero možností ako sa prepraviť v regióne s bicyklom. V rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji je možné od 1. júla 2022 v regionálnych autobusoch prepravovať bicykle počas voľných dní neobmedzene a v pracovných dňoch v čase mimo špičiek (v časoch 9:00 – 13:00 a 18:00 – 6:00), rovnako ako je to vo vozidlách bratislavskej MHD. V jednom vozidle je možné so súhlasom vodiča prepravovať najviac 2 bicykle, ak to situácia vo vozidle dovoľuje.

Navyše sú od 2. júla do 4. septembra na vybraných linkách v regióne Záhorie nasadené autobusy s cyklonosičom na zadnom čele, ktorými je možné prepraviť naraz 6 bicyklov. Takého cyklobusy sú nasadené na linkách:

  • linka 219 Bratislava – Stupava – Borinka
  • linka 240 Malacky – Záhorská Ves – Vysoká pri Morave
  • linka 250 Bratislava – Stupava – Záhorská Ves – Suchohrad
  • linka 275 Malacky – Moravský Svätý Ján – Borský Svätý Jur
  • linka 277 Malacky – Lakšárska Nová Ves – Bílkove Humence
  • linka 289 Malacky – Rohožník – Plavecký Mikuláš – Plavecký Peter

Spoje uvedených liniek umožňujúce prepravu bicyklov na cyklonosiči sú označené piktogramom bicykla v cestovnom poriadku. Preprava bicyklov na cyklonosičoch sa riadi príslušnými ustanoveniami aktualizovaného Prepravného poriadku IDS BK. V prípade plného obsadenia cyklonosiča, alebo vypravenia autobusu bez cyklonosiča, je možné prepraviť bicykel vo vozidle podľa štandardných podmienok. Okrem vyššie uvedených autobusov s cyklonosičmi bude na linke 506 počas voľných dní letných prázdnin premávať cyklobus s prívesom pre bicykle, ktorý pôjde po trase Bratislava, Bajkalská – Pezinok – Modra – Dubová – Častá – Doľany – Dolné Orešany – Horné Orešany a späť trikrát denne.

Krajská organizácia cestovného ruchu Turizmu regiónu Bratislava počas voľných dní od 18. júna do konca septembra 2022 prevádzkuje cyklobus „BajkBus“ s prívesom pre 30 bicyklov po trase Bratislava – Stupava – Lozorno – Pernek – Kuchyňa – Rohožník – Plavecké Pohradie – Plavecký Mikuláš v rozsahu dvoch párov spojov podľa cestovného poriadku. Jednosmerný lístok na cestu BajkBusom stojí 3 €, zakúpiť sa dá aj cez internet. Nástupište na Autobusovej stanici Nivy je v priestore výstupných zastávok.

BajkBus premáva ako náhrada za vláčik Záhoráčik, ktorý po minulé sezóny zabezpečoval dopravu cyklistov po uvedenej trase a z dôvodu opravy trate tento rok premávať nebude. Kým však Záhoráčik bol integrovaný do IDS BK, BajkBus integrovaný nie je.

Od júla do novembra premávajú v Bratislavskom kraji aj bezplatné zážitkové cyklobusy po dvoch rôznych trasách.

Od pondelka do štvrtka premáva cyklobus „Od mosta k mostu“ po trase Cyklomost slobody DNV – Marianka – Stupava, AS – Lozorno, OcÚ – Zohor, ŽST – Vysoká pri Morave, OcÚ. Cyklobus odchádza od Cyklomosta v Devínskej o 9:00, späť z Vysokej pri Morave odchádza o 12:00.

Od piatka do nedele premáva trikrát denne cyklobus „Devín – Marianka“ po trase Hrad Devín (parkovisko pod hradom) – Cyklomost slobody (DNV, Novoveská) – ŽST Devínska Nová Ves – Marianka, Nad Bednárovým – Marianka. Z Devína spoje odchádzajú o 9:00, 12:00 a 14:30. Z Marianky sú odchody o 10:00, 13:00, 15:30. Odchody cyklobusov z jednotlivých zastávok je možné nájsť TU. Na uvedených spojoch premáva vozidlo s kapacitou 25 cestujúcich a 25 bicyklov.

V regionálnych vlakoch v Bratislavskom kraji (S-linky) je možná preprava bicykla celotýždenne, pričom bicykel je možné prepravovať podľa tarify Železničnej spoločnosti Slovensko.

Zdroj: imhd.sk