Ochrana seniorov, otvorené školy, mobilné očkovanie v regiónoch či očkovanie treťou dávkou. Bratislavský samosprávny kraj predstavil opatrenia proti tretej vlne koronavírusu, ktorých súčasťou je aj informačná kampaň s názvom „Pýtame sa za vás“.
„Slovensko v súčasnosti patrí medzi krajiny s najrýchlejším rastom počtu infikovaných v Európe. Ďalší lockdown už nechceme a ani si ho nemôžeme dovoliť. Trpí ekonomika a zamestnanosť, bezmála rok bolo ochromené školstvo, hrozí opätovný kolaps zdravotníctva. Napriek mnohým otáznikom a obavám som presvedčený o tom, že proti pandémii neexistuje iná účinnejšia zbraň ako očkovanie. Treba otvorene povedať, že odporcovia očkovania neponúkli žiadnu inú alternatívu. Vstupujeme do tretej vlny a ak sa poučíme z prvých dvoch, môžeme zachrániť životy aj ekonomiku“ upozorňuje predseda BSK Juraj Droba.
Kampaň „Pýtame sa za vás“
Tému očkovania neustále sprevádzajú nezodpovedané otázky. Mnohé z nich sú naozaj relevantné. Bratislavská župa preto spustila informačnú kampaň s názvom „Pýtame sa za vás“. Na desiatky konkrétnych otázok od ľudí odpovedajú odborníci. Neexistuje žiadna zlá otázka. Župa tiež pripravila sériu videí, v ktorých sa známe osobnosti pýtali špecialistov tie najčastejšie – a niekedy aj nepríjemné – otázky.
Kristína Tormová sa o očkovaní tehotných žien a čerstvých matiek rozprávala s gynekológom a pôrodníkom Jozefom Záhumenským, herec Miro Noga s detskou lekárkou Elenou Prokopovou rozoberal tému, či je očkovanie detí bezpečné. Herečka Zita Furková debatovala s endokrinológom a internistom Jurajom Štekláčom o vývoji vakcíny proti koronavírusu. Marián Labuda so všeobecnou lekárkou Adrianou Šimkovou hľadal odpoveď na otázku prečo sa ľudia boja očkovania. Peter Mach vyspovedal vedca Petra Celeca.
Odpovede na najčastejšie otázky nájdete kliknutím SEM.
Prečo ľudia odmietajú očkovanie
Podľa prieskumu na tému Očkovanie a opatrenia proti COVID-19, ktorý realizovala agentúra AKO, v Bratislavskom kraji je najčastejším dôvodom odmietania očkovania presvedčenie, že vakcíny boli vyvinuté príliš rýchlo. Myslí si to až 59% obyvateľov kraja. Druhým dôvodom sú obavy z vedľajších účinkov (26%).
„Vírusy podobné novému koronavírusu sa po svete objavovali už pred dvomi dekádami. Vedci ich skúmali už vtedy, snažili sa vyvíjať lieky. Výskum teda nezačal až po vypuknutí pandémie, ale oveľa oveľa skôr. Ani testovanie nebolo ukrátené na čase, akurát prebiehali niekoľké fázy súbežne. Čo sa týka vážnych vedľajších účinkov vakcín, ich výskyt je zanedbateľný – špeciálne, ak ich porovnáme s výskytom komplikácií pri ochorení COVID-19. Veľa ľudí sa mylne obáva, že sa môžu prejaviť aj po rokoch. Na základe skúseností z histórie sa nikdy nič také nestalo,“ vysvetľuje Tomáš Szalay, lekár kraja a riaditeľ odboru zdravotníctva BSK.
Tretie dávky vakcín
„Opäť sme v situácii, kedy čísla nielen na Slovensku, ale aj vo svete, rapídne rastú. Delta variant koronavírusu sa šíri 7-krát rýchlejšie ako varianty, ktoré sme tu mali počas prvej a druhej vlny. Je preto veľmi dôležité, aby sme čo najskôr zadefinovali pravidlá očkovania treťou dávkou s cieľom maximalizovať ochranu, ktorú jednotlivé vakcíny poskytujú,“ hovorí Tomáš Szalay. Lekár kraja tiež zdôraznil, že organizovanie očkovania vrátane rezervácie termínov by malo byť v rukách žúp.
Očkovanie v regiónoch
Bratislavská župa posilňuje výjazdy mobilnej očkovacej jednotky v obciach samosprávneho kraja. Výjazdový tím očkuje ľudí v domovoch sociálnych služieb i zariadeniach pre seniorov. Vďaka tomu sa k vakcíne dostanú aj takí obyvatelia kraja, ktorí by sa inak zaočkovať nedali. Okrem imobilných či starších klientov prídu zdravotníci aj za ľuďmi, ktorí majú rôzne psychiatrické diagnózy a v neznámom prostredí cítia strach. Župa pripravuje pilotné očkovanie aj v nákupnom centre.
Ochrana seniorov
„V našich domovoch sociálnych služieb máme vysokú mieru zaočkovanosti. Pri klientoch je to 81% a u zamestnancov 76%. V prípade príchodu tretej vlny pandémie sme pripravení už teraz. Evidujeme dobrovoľníkov, ktorí v prípade nedostatku zamestnancov v zariadení počas karantény sú ochotní v zariadeniach sociálnych služieb dobrovoľnícky vypomáhať. Osobné ochranné pomôcky vieme distribuovať aj s rezervou na 14 dní a máme pripravený plán reprofilizácie lôžok pobytovej sociálnej služby v zariadeniach v prípade výskytu infekčného prenosného ochorenia,“ spresňuje podpredseda BSK pre zdravotníctvo, endokrinológ a internista Juraj Štekláč.
Otvorené školy
V novom školskom roku sa školy nebudú zatvárať plošne. V prípade pozitivity sa zavrú iba individuálne triedy, pričom rodičom vzniká nárok na tzv. OČR, teda ošetrovné. Na školách sa nebudú vyžadovať testy. Bratislavský samosprávny kraj bude v 54 školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti uskutočňovať aj pravidelnú dezinfekciu.
Fungovanie úradu a investičné projekty
„Investičné projekty župy aj napriek pandémii pokračujú a pokračovať budú. Zamerané sú napríklad na deinštitucionalizáciu sociálnych služieb, rekonštrukcie a výstavbu ciest, či ochranu kultúrneho a historického dedičstva. Rovnako musia byť zachované služby obyvateľom kraja. Zmenili sme vnútorné predpisy, aby sme mohli pracovať v rôznych režimoch obmedzení vrátane práce z domu,“ dodala riaditeľka úradu BSK Patrícia Mešťan.