Ďalšia seniorka prišla o úspory. Telefonickí podvodníci znova úradovali

641

Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave II  začal trestné stíhanie vo veci trestného činu podvodu, v súvislosti s prípadom, ku ktorému došlo v priebehu včerajšieho dňa. Doposiaľ neznámy páchateľ kontaktoval telefonicky, prostredníctvom pevnej linky 81-ročnú Bratislavčanku. Využitím legendy „lekár“, jej uviedol že jej syn mal dopravnú nehodu, a za účelom náhrady škody spôsobenej pri dopravnej nehode od nej požadoval zaslanie finančnej hotovosti na konkrétne číslo účtu, ktoré jej uviedol. Žena následne v priestoroch jednej z bánk poslala na tento účet 7.000 ,-€.

V prípade preukázania viny pred súdom hrozí páchateľom v zmysle zákona až päť ročný pobyt za mrežami.

Seniorom preto polícia odporúča, aby zvýšili obozretnosť, ak ich akákoľvek osoba požiada telefonicky o požičanie finančnej hotovosti a overili si situáciu u ďalších blízkych, prípadne príbuzných osôb.

Overiť si tiež majú, či naozaj volá ich príbuzný. Ignorovať treba aj výhovorky osôb po telefóne, že majú iný hlas pre chorobu.

Príbytky netreba otvárať neznámym osobám, ktoré seniorom „výhodne“ ponúkajú na predaj rôzny tovar, alebo ich uisťujú, že im prišli vyplatiť výhru v lotérii, či zvýšiť dôchodok.

Odmietnuť je tiež vhodné ponúkanú službu „pracovníkov“ plynární, elektrární, vodární, poisťovní či iných inštitúcií, ktorí sa bez ohlásenia a predloženia odborných preukazov snažia vykonať rôzne činnosti, napríklad odpis plynu, vyplatenie preplatku za vodu. Takéto vyplácanie preplatkov sa už nerealizuje v domácnostiach.

Peniaze netreba požičiavať ani neznámym osobám, ktoré seniora náhodne oslovia na ulici alebo pred domom s požiadavkou, že súrne potrebujú požičať finančnú hotovosť a ako dôvod uvádzajú silné emotívne príbehy.

Polícia odporúča udržiavať dobré vzťahy so susedmi v dome, vedieť ich telefónne čísla či mať zapísané aj iné dôležité telefónne čísla ako polícia, lekár, hasiči.

Polícia pripomína, že ju možno kontaktovať na čísle 158, ak sa osoba, ktorú senior nepozná, správa podozrivo a snaží sa pod rôznymi zámienkami nadviazať kontakt, získať si dôveru a vstúpiť do príbytku.

Zdroj: TASR, Polícia SR-Bratislavský kraj