Deň krivých zrkadiel 2024: Oslava inakosti a inklúzie

347
Deň krivých zrkadiel 2024: Oslava inakosti a inklúzie
Deň krivých zrkadiel 2024: Oslava inakosti a inklúzie

26.6. 2024 sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave konal Deň krivých zrkadiel, výnimočné podujatie venované ľuďom s mentálnym postihnutím. Podujatie sa už stalo tradíciou.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba vo svojom príhovore zdôraznil význam podpory a začleňovania ľudí s mentálnym postihnutím do spoločnosti. Ocenil neúnavnú snahu Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR za ich prácu na zvyšovaní povedomia o živote týchto ľudí a otváraní dverí do ich sveta. „Aj ľudia s mentálnym postihnutím môžu byť výnimoční a talentovaní,“ povedal Droba. „O ich talente, zručnostiach a tvorivosti sa môžeme presvedčiť napríklad pri pohľade na autentické výrobky z dielní ľudí s mentálnym postihnutím.“

Deň krivých zrkadiel ponúkol bohatý program plný tanečných, speváckych a hudobných vystúpení detí a dospelých s mentálnym postihnutím, ktorý začal bubnovaním Campana Batucada. Súčasťou podujatia bolo aj vystúpenie skupiny Puding pani Elvisovej.

Tento deň je príležitosťou pre verejnosť, aby sa presvedčila o schopnostiach a talentoch ľudí s mentálnym postihnutím. Ako podčiarkol Juraj Droba, Bratislavský samosprávny kraj považuje tému začleňovania týchto ľudí za veľmi dôležitú a aktívne podporuje sociálne služby, ktoré im pomáhajú v rozvoji pracovných zručností a samostatnosti.

Na záver podujatia sa všetci účastníci mohli tešiť na pamiatku v podobe zrkadielok, ktoré dozdobili ľudia s mentálnym postihnutím. Deň krivých zrkadiel opäť raz potvrdil, že byť iný neznamená byť horší, a že skutočná krása je ukrytá vo vnútri každého človeka.