Divadlo Aréna predstaví v Prahe päť výnimočných inscenácií

1041
Predstavenie Jánošík.
Predstavenie Jánošík.

Slovenský inštitút a Divadlo Hybernia pripravili exkluzívne hosťovanie župného Divadla Aréna v Prahe. Odohrá päť inscenácií, ktoré porozprávajú príbehy z histórie v novom a modernom poňatí.

Jedná sa o jedinečný projekt, v ktorom bude počas piatich dní Divadlo Aréna reprezentovať slovenskú kultúru a divadlo na jednej z popredných českých divadelných scén a predstaví neprikrášlený pohľad na slovenské dejiny.

Ako v pozývacom liste píše riaditeľka Slovenského inštitútu v Prahe: „Divadlo Aréna pod vedením Juraja Kukuru – ako prvé na Slovensku – prinieslo občiansky uvedomelý divadelný program so zameraním sa na prehodnocujúci a objektivizovaný pohľad do minulosti – do  slovenských, resp. česko-slovenských dejín. Zakrátko sa z neho vyprofiloval Občiansky cyklus – cyklus inscenácií, ktorý už takmer dve desaťročia predstavuje úctyhodnú dramaturgickú os Divadla Aréna a ktorý medzičasom organicky do seba pojal aj témy nad rámec národných histórií, s dôrazom na oživovanie vedomia univerzálnych hodnôt ľudskej civilizácie a ich kultúrnu všeplatnosť.“

Festival sa bude konať v pražskom Divadle Hybernia 11. – 15. októbra 2021.

Záštitu nad podujatím prevzal minister zahraničných vecí Ivan Korčok, ktorý sa osobne zúčastní predstavenia Biblia – číta Juraj Kukura.

PROGRAM :

11. október o 19:00 – Jakub Nvota: JÁNOŠÍK – Príbeh vraha?

Réžia: Jakub Nvota

Účinkujú: Richard Autner, Ondrej Kovaľ, Kamil Mikulčík, Juraj Loj, Roman Pomajbo, Elena Podzámska, Broňa Kováčiková

Príbeh vraha? Dobrá otázka a nebude jediná.

Ako Jánošíka vnímali štúrovci?

Koľko síl ich stálo vytvoriť zo zbojníka legendu?

Hra Jakuba Nvotu, napísaná na objednávku Divadla Aréna, v spolupráci s Historickým ústavom SAV, predstavuje osudy slovenského národného hrdinu Juraja Jánošíka v novom svetle, na základe autentických dobových materiálov.

Vytriezvenie z mýtu o Jánošíkovi prináša veľkolepá moderná inscenácia so živou hudbou.

Predstavenie Jánošík.
Predstavenie Jánošík.

12. október o 19:00 – Rastislav Ballek: TISO

Réžia: Rastislav Ballek

Účinkujú: Marián Labuda ml., Martin Hronský, poslucháči Konzervatória v Bratislave a spevácky zbor Technik

Monológ muža, ktorý je považovaný za najtragickejšiu a najkontroverznejšiu postavu slovenských dejín. Spoveď jediného prezidenta satelitného Slovenského štátu, ktorý sa

v mene svojho ideálu spojil s fašistami, nechal okradnúť 72 000 slovenských židov, zbaviť ich občianskych a ľudských práv a deportovať za hranice. Väčšina z nich bola zavraždená v koncentračných táboroch. Pred národným súdom, ktorý ho odsúdil na trest smrti, odmietol zodpovednosť, necítil vinu a neprejavil ľútosť.

Predstavenie Tiso.
Predstavenie Tiso.

13. október o 19:00 – Viliam Klimáček: HOLOKAUST

Réžia: Rastislav Ballek

Účinkujú: Milan Ondrík, Barbora Andrešičová, Dana Košická, Anežka Petrová, Polina Nikolaevskaya, Katarína Šafaříková, Edita Koprivčevič-Borsová, Martin Hronský, Matej Marušin, Gregor Hološka, Jana Černá

Príbeh o najhlbších jazvách, ktoré vznikli pri vytváraní novodobej slovenskej spoločnosti ana ktorý by Slovensko najradšej zabudlo. Tvorcovia zobrazujú historické obdobie, evokované názvom hry, kontroverzným a moderným spôsobom. Inscenácia vychádza zo spomienok Hildy Hraboveckej, ktorá prežila prvý dievčenský transport z územia fašistickej Slovenskej republiky do Osvienčimu (1942).

Prvá časť hry sa odohráva v dobovej kaviarni a druhá kdesi medzi nebom a zemou, dávno po tom, ako hrôzy spojené s holokaustom slovenských židov odzneli a sú takmer zabudnuté.

Predstavenie Holokaust.
Predstavenie Holokaust.

14. október o 19:00 – Viliam Klimáček: #dubček

Réžia: Michal Skočovský

Účinkujú: Matej Marušin, Juraj Bača, Matúš Kvietik, Marián Chalány, Alexandra Palatínusová

Hra pripomína Alexandra Dubčeka, výraznú osobnosť česko-slovenských dejín, aktéra Pražskej jari, profesionálneho politika, predstaviteľa socializmu s ľudskou tvárou.

Alexander Dubček, Antonín Novotný, Ludvík Svoboda, Leonid Iľjič Brežnev, Gustáv Husák a Vasiľ Biľak ožívajú prostredníctvom generačnej výpovede pätice mladých performerov  v modernom príbehu o histórii, ktorá sa udiala skôr než sa narodili. 

Predstavenie Dubček
Predstavenie Dubček

15. október o 19:00 – Biblia – číta Juraj Kukura

Réžia: Rastislav Ballek

Účinkujú: Juraj Kukura a Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela

Výnimočná hudobno-dramatická báseň, dejiny človeka od stvorenia sveta až po vzkriesenie Krista. Vybrané príbehy zo Starého a Nového zákona, ktoré kladú nadčasové otázky o morálke, svedomí, viere a sile duchovna v dobe, kedy sa základné piliere našej európskej spoločnosti zmietajú v pochybnostiach. Scénické čítanie biblických príbehov v podaní herca Juraja Kukura vzniká ako koncept hudobno-divadelného, ale i výtvarného performance, jedinečného projektu, ktorý vzniká v koprodukcii so Slovenskou filharmóniou.

Biblia - číta Juraj Kukura
Biblia – číta Juraj Kukura