Dnes končí núdzový stav. Premiér vyzval ľudí, aby sa dali zaočkovať a boli naďalej zodpovední

1143
Foto: TASR
Foto: TASR

Núdzový stav na Slovensku sa skončí uplynutím 14. mája. Rozhodla o tom v piatok vláda.

Zrušenie núdzového stavu je víťazstvo všetkých. V piatok to na tlačovej konferencii po rokovaní vlády uviedol premiér Eduard Heger. „Sľúbili sme, že núdzový stav nebude trvať ani o minútu dlhšie, ako to bude potrebné, a to sme dodržali a núdzový stav sme zrušili,“ uviedol Heger. Zdôraznil však, že je potrebné, aby ľudia zostali zodpovední a dodržiavali vyhlášky hlavného hygienika. Vyzval ich tiež na očkovanie. „Očkovanie je tá najužitočnejšia zbraň na pandémiu,“ zdôraznil Heger.

Zrušenie núdzového stavu znamená aj zrušenie zákazu zhromažďovania a stretávania sa. Na tlačovej konferencii po piatkovom rokovaní vlády, ktorá rozhodla o ukončení núdzového stavu uplynutím 14. mája, to uviedla podpredsedníčka vlády SR a ministerka pre investície Veronika Remišová.

Mimoriadna situácia vyhlásená 11. marca trvá naďalej aj po ukončení núdzového stavu. Vláda vyhlásila núdzový stav uznesením ešte 30. septembra minulého roka. Platil od 1. októbra na 45 dní. Následne ho kabinet viackrát predlžoval. Naposledy koncom apríla, keď odsúhlasil jeho predĺženie o 30 dní, teda do 28. mája.

Núdzový stav upravuje ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Možno ho vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Zákon však dopĺňa, že „núdzový stav vyhlásený z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie“ možno predĺžiť najviac o 40 dní, aj opakovane. Musí s tým však vysloviť súhlas Národná rada SR, a to do 20 dní od prvého dňa predĺženia.

Vláda ruší predčasne núdzový stav po tom, ako Národná rada SR schválila novelu zákona o hospodárskej mobilizácii. Kabinet má vďaka tomu nástroje na prijímanie opatrení hospodárskej mobilizácie bez núdzového stavu.

Zdroj: TASR