Do bratislavskej ZOO pricestoval leví kráľ

2046
Do bratislavskej ZOO pricestoval leví kráľ

Československú hranicu prekročil lev. Je to samec leva juhoafrického, ktorý v piatok 10. marca docestoval do bratislavskej zoo. Po 11 rokoch opustil svoju domovskú zoo v českom Hodoníne, aby našiel nový domov v bratislavskej zoo.

Lev menom Samba do Bratislavy pricestoval v prepravnej debni. Nástup hodoníski chovatelia trénovali niekoľko týždňov, aby zviera pri preprave necítilo stres. V deň cesty mal v debni, navyše, nachystaný kus mäsa na prilákanie pozornosti. Prevoz prebehol hladko. Keďže lev spolupracoval, nepotreboval ani uspatie a do svojho nového priestoru vybehol veľmi čulo. Leva zatiaľ návštevníci bratislavskej zoo nemôžu vidieť, pretože sa potrebuje adaptovať na nové prostredie. O tom, kedy ho uvidia, rozhodnú naši zoológovia v spolupráci s ošetrovateľmi.

Približne pred rokom sa ZOO Bratislava rozlúčila s levom Haldírom. Keďže levy sú spoločenské zvieratá, zoo intenzívne hľadala jeho partnerke Jawe nového partnera v zoo v celej Európe. Nakoniec, neďaleká Zoo Hodonín ponúkla leva, ktorý pred pol rokom tiež stratil svoju partnerku a javil sa ako ideálny spoločník. Je v stredných rokoch, trpezlivý, pokojnej povahy, veríme, že si k sebe nájdu cestu. V ZOO Bratislava by sme radi v budúcnosti privítali mláďatá tohto ohrozeného druhu. Naša súčasná levica však je už staršia, preto časom dôjde k páreniu až s novou reprodukčne aktívnou samicou.

V súčasnosti sa lev adaptuje v zázemí zoo a s chovateľmi dobre spolupracuje. V nasledujúcich dňoch bude dôležité jeho spoznávanie sa so samicou. Naša 18-ročná samica bola totiž v predchádzajúcom vzťahu dominantná, a rovnako dominantne sa lev prejavoval v hodonínskej zoo. Ich spoločné spoznávanie bude teda pomalé a veľmi opatrné a uskutoční sa pod drobnohľadom chovateľov.

Zoologická záhrada v Bratislave je mestská príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava. Ročne nás navštívi okolo 320 tisíc návštevníkov.

Našou misiou je spájať svet zvierat, ľudí a prírody cez poznanie a pozitívne zážitky. Prostredníctvom vysokej úrovne starostlivosti o zvieratá, programov záchrany ohrozených druhov a kvalitného vzdelávania plníme významnú úlohu v aktívnej ochrane prírody.

Sme prírodná ZOO na úpätí Malých Karpát s rozlohou 96 ha, v ktorej sa stretáva listnatý les, lúka, chladné údolie a prírodné jazierka.

Vo svojej starostlivosti máme 1104 jedincov zo 185 druhov. K najvzácnejším patria adax núbijský, diviak visajanský, orangutan sumatriansky, kulan turkménsky, gibon zlatolíci, hrošík libérijský, leopard cejlónsky. Sme tiež jediná ZOO na Slovensku, v ktorej nájdete šimpanzy, žirafy či nosorožce.

Zdroj a foto: ZOO Bratislava