Do Petržalského parkovacieho systému mestská časť zapojila aj prvé parkovisko predajní BILLA. V noci tam zaparkujete len za 1 euro

995

Po štarte zvýhodneného nočného parkovania v Centre Technopol sa do verejného parkovania Petržalky zaradilo aj súkromné parkovisko na Muchovom námestí. Miestny úrad avizuje zapojenie ďalších. Petržalská samospráva ešte v septembri predstavila novú spoluprácu so súkromným sektorom s cieľom zlepšiť situáciu s parkovaním v najviac problémových lokalitách sídliska.V rámci iniciatívy avizovala, že do svojho parkovacieho systému postupne zapojí parkoviská firiem, obchodných a administratívnych budov, ktoré sú v nočných hodinách nevyužívané.

Svoj pilotný projekt testovala na časti vonkajšieho parkoviska Centra Technopol na Kutlíkovej ulici, kde od 19. septembra platí systém zvýhodneného nočného parkovania – rezidenti parkujú úplne zadarmo a nerezidenti len za jedno euro za celú noc. Keďže sa tento systém osvedčil, mestská časť takmer po mesiaci zapája do svojho Petržalského parkovacieho systému ďalšiu odstavnú plochu súkromnej spoločnosti. Je ním parkovisko supermarketu BILLA na Muchovom námestí, kde za 1 EURO na noc bezpečne a pohodlne zaparkuje až 102 vozidiel.

Prvá BILLA uprostred zóny PAAS

Muchovo námestie patrí, čo sa parkovania týka, k problémovým lokalitám. Najmä vzhľadom na husté zastavanie, ktoré súvisí s výhodnou polohou blízko centra mesta. “Okrem toho je súčasťou Dvorov 4 spadajúcich do parkovacej politiky hlavného mesta PAAS, ktorá tu na jednej strane výrazne zlepšila parkovanie domácim obyvateľom s trvalým pobytom, na strane druhej ale vytlačila nerezidentov do okolitých oblastí,“ vysvetľuje vedúci referátu mobility Miestneho úradu Petržalka Ivan Lučanič.

Dodáva, že práve tento stav bol jedným z hlavných dôvodov, prečo mestská časť oslovila aj Billu. „Teší ma, že nám aj spoločnosť BILLA Slovensko promptne vyšla v ústrety a umožnila svojej samospráve zapojiť jej súkromné parkovisko do verejného parkovania. Verím, že aj toto je cesta, ako riešiť veci verejné v prospech väčšiny obyvateľov,“ pochvaľuje spoluprácu Lučanič s tým, že parkovísk bude viac.

(Ne)rezidenti tentokrát rovnako

Tak ako parkovisko Technopolu, aj táto súkromná odstavná plocha pre autá je pre lepšiu orientáciu vodičov zvýraznená v mobilnej aplikácii Urbi – Parkovanie na mape petržalského katastra žltou až oranžovou farbou, a to aj s príslušnými podmienkami. V porovnaní s Technopolom však na parkovisku Billy zaplatia jedno euro na noc všetci bez ohľadu na to, či ide o rezidenta alebo nerezidenta. Aj napriek tomu ide, najmä pri porovnaní komerčných sadzieb za nočné parkovanie v Bratislave, o veľmi výhodné podmienky.

Rozdielne sú aj časy zvýhodneného nočného parkovania z dielne Petržalky a súkromného sektora.

Zatiaľ čo pri Technopole sa za výhodnejšie ceny parkuje od 18:00 do 7:30, BILLA prispôsobila časy otváracím hodinám svojej predajne na Muchovom námestí a parkovanie za euro tam platí každú noc v čase od 22:00 do 07:00 vrátane víkendov a sviatkov. Rozdiely sú aj pri platbe za parkovanie. V Centre Technopol je preferovaná cez aplikáciu Urbi, ale na Muchovom námestí sa poplatok dá uhradiť zatiaľ iba v parkovacom automate kartou a v hotovosti.

Denné prevádzkové poriadky a cenníky oboch parkovísk sa pre vodičov nemenia. V Centre Technopol majú počas dňa zadarmo prvú hodinu a pred Billou na Muchovom námestí až prvých 90 minút.

Ďalšie dve Billy, LIDL aj TPD

Už čoskoro by sa portfólio súkromných parkovísk zapojených do verejného parkovania Petržalky malo rozšíriť o ďalšie dve v gescii Billy – na Námestí hraničiarov a pri Zdravotnom stredisku Strečnianska, kde budú platiť rovnaké pravidlá.

„Uvedomujeme si, ako náročné je zaparkovať najmä vo večerných hodinách vo vybraných mestských častiach. Veríme, že poskytnutie našich parkovacích miest bude prínosom pre obyvateľov žijúcich v blízkosti našich predajní a zároveň sa tým nezníži komfort pre našich zákazníkov,“ konštatuje hovorkyňa obľúbeného obchodného reťazca BILLA Kvetoslava Kirchnerová.

Mestská časť však už dlhšie avizuje, že naďalej prebiehajú rokovania i s ďalšími obchodnými reťazcami a partnermi. Hovorí najmä o spoločnostiach Lidl Slovensko a TPD, ktoré by sa s ich súkromnými parkovacími kapacitami mali do petržalského systému pridať v najbližších mesiacoch.

Zdroj: Petržalka