Dom bývalej poisťovne Kotva zrekonštruovali jeho obyvatelia na vlastné náklady

1149

Nebýva v Starom Meste zvykom, že obyvatelia bytového domu v historickej časti sa rozhodnú zrekonštruovať ho na vlastné náklady. Obyvatelia domu na Vajanského nábreží 9 sa na tom predsa len podujali a výsledok stojí za to.

Impozantný päťposchodový dom púta svojou veľkosťou, aj výzdobou. Na hranolovitej vežičke na nároží sa vynímajú tri kotvy – dve menšie na žrdiach po bokoch vežičky, a veľká v okrúhlom okienku. Spoločnosť, ktorá dom nechala v roku 1930 vybudovať, však nemá s lodiarskym priemyslom nič spoločné. V prvej polovici minulého storočia budovu postavili pre slovenské riaditeľstvo viedenskej Všeobecnej poisťovacej akciovej spoločnosti Anker – čiže Kotva.

Architektom stavby bol budapeštiansky rodák Friedrich „Fritz“ Brettschneider. Pravdepodobne ide o jeho jediný objekt v Bratislave, viac by ste ich našli v jeho rodnej Budapešti a najmä vo Viedni, kde pôsobil až do konca 1. svetovej vojny. Podľa portálu architektenlexikon.at sa v roku 1919 stal poradcom pre výstavbu Československého zväzu poisťovní a neskôr vedúcim bratislavskej pobočky stavebného podniku českého architekta a staviteľa Matěja Blechu v Prahe. Hoci mal neskôr svoju vlastnú architektonickú kanceláriu v Prahe, naďalej pôsobil aj v Prešporku, kde v roku 1942, ako 71-ročný, aj zomrel.

Funkcionalistická zaujme budova zo strany ulice veľkými balkónmi, prebiehajúcimi celým poschodím, ako aj výraznými horizontálnymi rímsami „oddeľujúcimi“ jednotlivé poschodia. Zo zadnej strany je budova bohato členená, pozoruhodné je najmä zaoblené riešenie schodiska s jedinečnými, šikmými oknami. Mimochodom, bývalá poisťovňa Kotva má lukratívneho suseda – kúpele Grössling. Objekt je síce momentálne zdevastovaný, no hlavné mesto chystá jeho veľkolepú obnovu. Veríme, že neostane len pri plánoch.

V čase vzniku boli v budove kancelárie, aj byty pre zamestnancov,“ hovorí Iva Hložková, ktorá v dome žije už šesťdesiat rokov. Počas 2. svetovej vojny ho vraj mala zabrať a využívať nacistická NSDAP. V tom čase v dome žil aj neslávne známy politik Franz Karmasin, štátny sekretár pre nemeckú menšinu na Slovensku a osobný priateľ a spolupracovník Konrada Henleina, zakladateľa Sudetonemeckej strany. Karmasin bol za vojnové zločiny v neprítomnosti odsúdený na trest smrti, no podarilo sa mu utiecť. Zomrel v Nemecku v roku 1970.

Po vojne bol dom údajne zhabaný ako vojnová korisť. Podľa Ivy Hložkovej sa ho preto netýkali reštitúcie a po roku 1989 si byty mohli odkúpiť dlhoroční obyvatelia domu. V majetku hlavného mesta ostali iba priestory na prízemí. Spravuje ich Staré Mesto, ktoré sa už niekoľko rokov márne snaží nájsť vhodného nájomníka, ktorý by do tejto časti budovy priniesol život.

Zdroj: Staré Mesto-srdce Bratislavy; Foto: Barbora Jančárová