Dopravný podnik Bratislava plánuje nakúpiť ďalšie nové autobusy

1063

Bratislavský dopravný podnik v týchto dňoch postupne vyhlasuje súťaže na nákup nových nízkopodlažných vozidiel do dĺžky 12,2 metra. Vysúťažiť sa chystá štyri rôzne druhy pohonov. Výsledný počet autobusov, ktorý si Dopravný podnik Bratislava z vysúťažených typov nakoniec objedná, bude závisieť od možnosti spolufinancovania nákupu ekologických vozidiel.

Osemdesiat dieselových (Euro 6D) či CNG autobusov, alebo štyridsať elektrobusov či autobusov na vodíkový pohon. DPB mení filozofiu pri verejnom obstarávaní nových vozidiel. Výsledok súťaží bude podkladom pre uchádzanie sa o finančné zdroje z príslušných eurofondových programov, štrukturálnych fondov alebo iných prostriedkov určených na obdobné nákupy vozidiel.

„Keďže proces verejného obstarávania zvykne byť zdĺhavý, nečakáme na konkrétnu výzvu, ale súťažíme už v predstihu. Preferujeme uzavrieť rámcové zmluvy najmä na nákup nízkoemisných dopravných prostriedkov. Ich cena je však niekoľko násobne vyššia a financovanie ich nákupu je podmienené najmä prostriedkami z Európskej únie. Vozidlá so štandardným pohonom prichádzajú do úvahy v prípade, ak sa na preplatenie takéhoto nákupu nenájdu príslušné dotačné mechanizmy,“ povedal Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Cestujúcich budú voziť nové plne klimatizované a nízkopodlažné autobusy s determálnymi bočnými oknami, ktoré zabezpečia tepelný komfort najmä v letných mesiacoch. Samozrejmosťou sú nerezové madlá a tyče, hygienickejšie koženkové sedadlá, kamerový systém i nový informačný systém s LED bodovými panelmi či vnútornými LCD displejmi, zobrazujúcimi reálne odchody nadväzných spojov zo zastávok. Tie sa už stávajú štandardom v nových vozidlách.

Pre vodičov požaduje DPB priestrannú kabínu vrátane úložného priestoru, ergonomické usporiadanie  prístrojovej dosky, kvalitné a pohodlné sedadlo a novinkou bude systém sledovania mŕtveho uhla.

Výkon klimatizácie sa vôbec po prvýkrát stal kvalitatívnym súťažným kritériom, nielen požiadavkou v technickej špecifikácii vozidla. Obstarávacia cena vozidiel sa vzhľadom na rôzne typy súťaží líši. Celková predpokladaná hodnota zákazky na kúpu 80 autobusov s dieselovým pohonom je 22 miliónov Eur. DPB by chcel súťaže na všetky typy pohonov vyhlásiť v priebehu augusta.

Nové autobusy v uliciach Bratislavy nahradia 12 až 14 ročné vozidlá a skvalitnia cestovanie mestskou hromadnou dopravou.

Zdroj: DPB