Dopravný podnik plánuje byť prvým dopravcom s flotilou vodíkových autobusov

895

Dopravný podnik Bratislava, ktorý prevádzkuje v hlavnom meste MHD, plánuje byť prvým dopravcom s flotilou vodíkových autobusov na Slovensku. V prvej fáze chce obstarať 20 vodíkových autobusov s dĺžkou do 12 metrov. V premávke by sa mohli objaviť na prelome rokov 2022 a 2023.

V porovnaní s elektrobusmi je podľa DPB výhodou vodíkových autobusov vyšší dojazd či rýchle tankovanie. Autobus na vodík by mohol na jedno dotankovanie prejsť viac ako 350 kilometrov. „DPB by ho teda vedel využiť na väčšine liniek MHD obsluhovaných krátkymi autobusmi. Súťaž bude vyhlásená po posúdení kritérií, pravdepodobne už v auguste 2021,“ spresnil hovorca DPB Martin Chlebovec.

Mestský dopravca priznáva, že nákup a prevádzka vodíkového autobusu je však trikrát drahšia ako pri dieselových variantoch. „Vláda chce znižovať emisie a my chceme byť jej silným partnerom. Apelujeme preto na vytvorenie eurofondového programu, ktorý by podporil financovanie takýchto projektov,“ uviedol predseda Predstavenstva DPB Martin Rybanský. Nová rozvíjajúca sa technológia so sebou prináša aj potrebu vybudovania infraštruktúry. DPB by mohol využiť a rozšíriť svoju existujúcu plniacu stanicu na CNG v areáli vozovne Jurajov dvor.

V prvej etape zvažuje DPB tento typ autobusu nasadiť na vyťaženú linku 50. Pri rozhodovaní mestský dopravca zohľadnil nielen ich dojazd, ale aj fakt, že trasa pretína viacero mestských častí, centrum mesta a križuje všetky električkové radiály. „Týmto spôsobom sa dopravnému podniku podarí znížiť emisie tejto linky o 100 percent a odprezentovať výhody vodíkového pohonu širokej verejnosti,“ uviedol Chlebovec.

Autobusy tvoria v súčasnosti 60 percent všetkých výkonov v bratislavskej MHD, pričom polovica vozidlového parku je nízkoemisná (elektrobusy, CNG či autobusy spĺňajúce prísnu normu Euro 6). DPB patrí na Slovensku a v Česku medzi lídrov z hľadiska počtu kilometrov pri využívaní elektrobusov. Rozbehnutie pilotného programu nasadenia vodíkových autobusov do MHD v Bratislave môže podľa dopravcu inšpirovať aj ďalšie mestá a postupne znížiť cenu vodíka.

Zdroj: TASR; Dopravný podnik Bratislavy