Európska komisia 2. mája zverejnila dlho očakávaný návrh sedemročného rozpočtu, ktorým sa bude EÚ riadiť po roku 2020. Medzi oblasti, ktoré sa výrazne posilnia, patrí výskum a inovácie či program Erasmus+. Viac peňazí pôjde aj na oblasť obrany a spoločnej ochrany vonkajších hraníc. Najväčšie škrty nastanú v oblasti spoločnej poľnohospodárskej politiky a kohéznej politiky.
„Kohézna politika predstavuje najdôležitejšiu investičnú politiku EÚ, ktorá má veľké opodstatnenie. Samozrejme, jej hlavná pozornosť by mala byť zameraná na menej rozvinuté regióny s cieľom vyrovnávania rozdielov. No svoje miesto v nej majú aj viac rozvinuté regióny, ako Bratislavský kraj, ktoré na jednej strane predstavujú motory hospodárskeho rastu, tvorby pracovných miest a inovácií, zároveň však čelia špecifickým výzvam v oblastiach ako je doprava, životné prostredie či sociálna inklúzia“, zdôraznil bratislavský župan Juraj Droba. Zníženie financií na „eurofondy“ je zhruba 7%.
Nový rozpočet Európskej únie musí rátať s výpadkom príspevkov Veľkej Británie po brexite a financovaním nových výziev, akými sú napríklad migrácia a obrana. Z pohľadu regiónov je v rámci diskusie o rozpočte EÚ najväčšia pozornosť venovaná kohéznej politike, ktorej definitívny návrh bude zverejnený koncom mája. Ambíciou Európskej komisie je ukončiť rokovania o novom rozpočte ešte pred budúcoročnými voľbami do Európskeho parlamentu.
Bratislavský samosprávny kraj sa už od roku 2016 spolupodieľa na kreovaní debaty o budúcej podobe kohéznej politiky, s ohľadom na problémy a výzvy metropolitných regiónov. Európska komisia má teraz necelý mesiac na predloženie konkrétneho návrhu kohéznej politiky po roku 2020.
„Tá najdôležitejšia fáza, ktorou sú samotné vyjednávania o návrhoch nariadení, nás ešte len čaká. Je preto dôležité, aby tak BSK ako aj ďalšie slovenské regióny využili všetky dostupné prostriedky, aby náš hlas bolo počuť aj v Bruseli. Európsky výbor regiónov v tejto súvislosti predstavuje veľmi dôležitý nástroj“, uzavrel Juraj Droba.