Droba: Od disciplíny počas najbližších dní závisí, či túto vojnu vyhráme

1922

Krízový štáb Bratislavského samosprávneho kraja prijal sériu opatrení, ktoré majú pomôcť spomaliť šírenie nového koronavírusu a pripraviť kraj na prípadné zhoršenie situácie. Dotýkajú sa dopravy, zariadení sociálnych služieb aj ochranných pomôcok.

„To najdôležitejšie, na čo sa teraz sústreďujeme, je zabezpečenie hygienických pomôcok pre lekárov, sestry a zamestnancov zariadení sociálnych služieb. Bez nich by celý systém skolaboval. Aj keď to nie je kompetencia župy, oslovili sme veľké množstvo dodávateľov zo Slovenska i zo zahraničia. Aj napriek obrovskému nedostatku týchto produktov sme boli čiastočne úspešní,” vyhlásil bratislavský župan Juraj Droba. Župa, ako sľúbila, nad rámec svojich kompetencií začala s distribúciou rúšok pre ambulancie v kraji už minulý týždeň. Samosprávny kraj tiež požiadal všeobecných lekárov, ak je to čo i len trochu možné, aby vybavovali pacientov len telefonicky.

Aj napriek tomu, že počet ľudí s potvrdeným pozitívnym testom na COVID-19 je na Slovensku dosiaľ len pár desiatok, župa sa pripravuje aj na horšie scenáre. „Ak by nastala situácia, že nemocnice nebudú mať dosť vlastných kapacít, ponúkneme štátu možnosť doliečenia sa pacientov v našich zariadeniach. Sem budeme môcť umiestniť bežných pacientov, ktorí týmto vytvoria priestor pre akútne prípady,” vysvetľuje Droba.

Sprísnené opatrenia sa týkajú aj prímestskej dopravy. Od pondelka 16.3. musia cestujúci v prímestských autobusoch Slovak Lines povinne nosiť rúška. Mení sa aj cestovný poriadok. Od utorka 17. marca bude prímestská doprava v bratislavskom regióne premávať každý deň podľa sobotného cestovného poriadku.

Stále platí, že jedným z najúčinnejších nástrojov proti nebezpečnému vírusu je prevencia. A tá nie je možná bez informácií, vzdelávania obyvateľov a ich osobnej zodpovednosti. Župa na internetovej stránke www.BratislavskyKraj.sk okrem komplexných informácií a noviniek o koronavíruse, spustila aj dve nové užitočné aplikácie. Prvou z nich je chatbot, ktorý odpovedá na najčastejšie otázky. Druhou aplikáciou je online mapa zatvorených inštitúcií v kraji.

Príkladom v preventívnych opatreniach je aj samotný Úrad BSK. Už od minulého týždňa nosia všetci zamestnanci povinne rúška a cez víkend bola celá budova župy a všetky kancelárie kompletne dezinfikované.

„Prosím, buďme zodpovední. Nosme rúška a zostaňme doma. Od disciplíny počas najbližších dní závisí, či túto vojnu vyhráme,” vyzval na záver Juraj Droba.