Dyktát Bruselu alebo ako a prečo hľadá dohodu 510 miliónov obyvateľov Európskej únie

904
[et_pb_section fb_built=“1″ _builder_version=“3.22.7″ custom_padding=“0px|||||“][et_pb_row _builder_version=“3.22.7″ custom_padding=“0px|||||“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“3.22.7″][et_pb_text _builder_version=“3.22.7″]

Slovensko vstúpilo do Európskej únie 1. mája 2014. Išlo o najväčšie rozšírenie EÚ a jej členmi sa spolu s nami stali aj Česko, Estónsko, Cyprus, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko a Slovinsko. Vstupu Slovenska predchádzalo referendum, zúčastnila sa ho nadpolovičná väčšina obyvateľov, z ktorých 93,7% hlasovalo kladne. Odvtedy uplynulo 15 rokov, nálady a názory súvisiace s odchodom alebo zotrvaním Slovenska v Európskej únii sa rôznia, slovenská verejnosť je ale väčšinovo naďalej voči Európskej únii pozitívne naladená. O pár dní, 25. mája, si budeme opäť voliť našich zástupcov do Európskeho parlamentu. Nová výstava v kreatívnom a kultúrnom centre Nová Cvernovka na Račianskej 78, má názov Dyktát Bruselu. Vznikla so zámerom rozšíriť vedomosti o EÚ a zároveň ľudí informovať o zaujímavostiach, ktoré by mal ovládať každý občan členského štátu. Autormi sú Viliam Csino, Boris Meluš, Peter Liška, Braňo Matis, Matúš Maťátko v odbornej spolupráci so Zuzanou Gabrižovou (euractiv.sk). Cieľom výstavy je nielen pripomenúť 15. výročie vstupu Slovenska do EÚ,  ale upriamiť pozornosť na hodnoty, slobody a možnosti s tým spojené. Pozývame na ňu školy s učiteľmi a študentmi, rodičov s deťmi a širokú verejnosť, “ povedal Viliam Csino, režisér a spoluzakladateľ Nadácie Cvernovka a spoluautor výstavy.

Dyktát Bruselu vizuálne atraktívnou formou približuje, ako a prečo hľadá dohodu 510 miliónov obyvateľov Európskej únie. Zároveň odpovedá na otázky: Čo je to Európska únia, ako funguje, prečo a ako vznikla? Je naša národná identita jasne a definitívne určenou či dokonca výlučnou hodnotou? Bol Svätopluk prvým starým Európanom? Autori na tieto otázky odpovedajú s vtipom. Napríklad emotikonami charakterizujú jednotlivé členské štáty a ich zastúpenie v európskych inštitúciách, kde spoločne hľadajú konsenzus. Výstava návštevníkov prevedie od histórie myšlienky zjednotenej Európy až po súčasnosť. Mnohých návštevníkov možno prekvapí, že prvá zmienka o vytvorení spoločného európskeho zhromaždenia tu bola už v roku 1306. Prehľadná časová os mapuje aj najznámejšie a najvýznamnejšie konflikty medzi pôvodnými členmi Európskej únie. Súčasnosť je zobrazená cez množiny zobrazujúce mieru integrácie jednotlivý členských štátov. Autori do výstavy zakomponovali úryvky prejavu Václava Havla zo slávnostného zasadnutia Európskeho parlamentu 11. novembra 2009 v Bruseli. Dyktát Bruselu zakončuje aktualizovaná legenda o prútoch Svätopluka, ktoré poukazujú nielen na solidaritu, ale aj na zodpovednosť a súdržnosť. Návštevníci si budú môcť vyskúšať ich zlomiť.

Kreatívne a kultúrne centrum Nová Cvernovka, má svoju programovú štruktúru zameranú aj na mladých ľudí narodených po roku 1989. Tí vyrastajú v európskom prostredí, často sú v štandardnom vzdelávacom procese rezistentní voči prijímaniu spoločensko-politických tém, vytvárajú si názory v internetovom prostredí a v mnohých prípadoch bez kritického myslenie. “Zámerom výstavy je dať na stôl základné fakty o tom čo je to vlastne Európska únia, prečo vznikla a ako v skutočnosti funguje. Súčasná diskusia o nej sa totižto vedie buď veľmi zavádzajúco alebo povrchne. Presne toto sme sa snažili zachytiť aj v názve výstavy, ktorý asi nenechá chladného žiadneho milovníka slovenčiny, čo nám veríme, že odpustia. Nie je to jednoduchá téma, ale o to viac je dôležité, aby sme sa o ňu zaujímali, lebo miera nášho hlasu v Európe je priamo úmerná nášmu záujmu o ňu. Vďaka spolupráci s dramacentrom Edudrama a občianskym združením Zmúdri sme pripravili vzdelávací program pre školy, ktorý nadväzuje na výstavu workshopom s modelovými situáciami a rolovými hrami či videokurzom. Záujemci sa môžu prihlásiť priamo na jurinova@edudrama.sk. Pre širokú verejnosť pripravujeme diskusie s témou Európskej Únie,” približuje zámer výstavy Boris Meluš, grafický dizajnér, spoluzakladateľ Nadácie Cvernovka a spoluautor výstavy. Vzdelávacie programy ako aj samotná výstava boli podporené z Bratislavskej regionálne dotačnej schémy (BRDS) od Bratislavského samosprávneho kraja. 

Dyktát Bruselu – náučná výstava v Novej Cvernovke na Račianskej 78 prebieha do 31. augusta 2019. Všetci sú vítaní.

 

 

Kontakt:

Zuzana Suchová, 0911 122 516, suchova@nadaciacvernovka.sk, Nadácia Cvernovka

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]