Európska noc výskumníkov prinesie neopakovateľné zážitky s vedou opäť naživo

535

Aj tento rok sa posledný septembrový piatok, 30. 9., pripojí päť slovenských miest k najväčšiemu vedecko – popularizačnému podujatiu v Európe, aby ukázali malým aj veľkým výskumníkom, že dôvera vo vedu je aj naďalej silná. Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Žilina a Poprad sa opäť na jeden deň ponoria do tajov vedy a návštevníkom Európskej noci výskumníkov prinesú najnovšie vedecké objavy a inovácie. Ich sprievodcami budú významní zahraniční vedci, ale aj poprední slovenskí výskumníci a mladé vedecké nádeje.

Vesmírne objavy, roboty, prototypy technologických noviniek, prelomové poznatky z biológie, medicíny či fyziky, ale aj zábavné úlohy, hlavolamy či najrôznejšie pokusy. Aj na to sa môžu tešiť návštevníci už 16. ročníka Európskej noci výskumníkov, ktorej tohtoročným mottom je výzva „Dôverujme vede“. Festival vedy sa uskutoční v tento deň paralelne v 25 európskych krajinách a Slovensko medzi nimi ani tentokrát nebude chýbať. „Naším hlavným cieľom je aj tento rok podnietiť mladých ľudí aj širokú verejnosť k tomu, aby si jednoduché pokusy vyskúšali aj doma a prostredníctvom nich lepšie spoznali vedu a ľudí, ktorí za ňou stoja,“ objasňuje Ľubomír Bilský, riaditeľ o. z. Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, ktorá podujatie spoločne s partnermi SAV, CVTI SR a I-Europa organizuje.

V Bratislave si budú môcť návštevníci v Starej tržnici vypočuť prednášku o Project Picoballoon, medzinárodnom výskumnom projekte zameranom na sledovanie a analýzu meteorologických dát z atmosféry, ako aj sledovať živý štart stratosférickej sondy. Jedným z najväčších lákadiel bude demonštrácia lietajúcich bionických robotov od spoločnosti Festo. „Tieto fascinujúce lietajúce tvory uchvátia každého návštevníka svojou krásou, ladnosťou a dokonalosťou pohybu. Sme vďační spoločnosti FESTO, že ich na Európskej noci výskumníkov prinesie a som rád, že s nimi počas dňa vystúpi až šesťkrát tak, aby mal každý možnosť ich vidieť,“ hovorí Ľ. Bilský.

Zaujímavosťou bude určite aj ukážka štvornohého autonómneho robota Artabana od spoločnosti Panza Robotics. „Deti i dospelí si budú môcť pozrieť, ako vyzerá špičkový robotický pomocník, ktorý si nájde svoje využitie v oblasti bezpečnosti, monitorovania odpadov, v zdravotníctve či v komunálnych službách,“ vysvetľuje Ľ. Bilský.

V každom meste je navyše pripravený špeciálny program, interaktívne prednášky, vedecké workshopy či súťaže, ktoré sú prispôsobené veku návštevníkov. Základné, ale aj stredné školy sa môžu opäť prihlásiť na rôzne sprievodné podujatia. „V Lab.cafe čakajú na mladých nadšencov workshopy zamerané na 3D perá a 3D tlač, ktoré budú prebiehať celý deň. Súčasťou poobedného programu budú aj zaujímavé prednášky. Napríklad s Evou Záhradníkovou z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského zistíme prečo sú rastliny zelené,“ dopĺňa Ľ. Bilský. Detailný program Európskej noci výskumníkov 2022 v jednotlivých mestách je zverejnený na www.nocvyskumnikov.sk.

Zo zahraničných hostí môžeme spomenúť amerického profesora Humberta Campinsa, ktorý porozpráva o hrozbách asteroidov pre našu Zem a čo máme ako ľudstvo robiť, aby sme riziko ich vzniku minimalizovali. Na pódiu v Starej Tržnici v Bratislave vystúpi aj izraelský futurológ Roey Tzezana, ktorý načrtne veľké príležitosti, ale aj hrozby, ktoré nám prinášajú moderné technológie.

Tak ako každý rok, aj tento ročník Európskej noci výskumníkov so sebou prinesie desiatky diskusií so špičkovými odborníkmi. O tom, ako navrátiť dôveru vo vedu, budú diskutovať Pavol Šajgalík (predseda Slovenskej akadémie vied), Dušan Škvarna (profesor, Univerzita Mateja Bela), Silvia Porubänová (sociologička a výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva) a Daniela Kováčová (vysokoškolská pedagogička, Univerzita Mateja Bela). „Je pre mňa veľkým potešením, že o kľúčovej téme tohtoročnej Európskej noci výskumníkov prídu diskutovať skutočné kapacity slovenskej vedy. Diskusiu budeme aj streamovať aby bola dostupná aj nadšencom pre vedu, ktorí sa do Bratislavy nedostanú, pozýva Ľ. Bilský.

Zdroj: ts