Foto: Takto vyzeral deň pápeža

1355
a snímke pápež František máva počas súkromnej návštevy centra Betlehem 13. septembra 2021 v Bratislave. Foto: TASR
a snímke pápež František máva počas súkromnej návštevy centra Betlehem 13. septembra 2021 v Bratislave. Foto: TASR

Stretnutia s pápežom Františkom sprevádzajú silné emócie. Počas prvého dňa jeho oficiálneho programu sa stretol s prezidentkou aj zástupcami vlády, so zástupcami Židovskej obce, navštívil centrum Betlehem, ktoré pomáha ľuďom bez domova, stretol sa s Róbertom Bezákom a v Dóme sv. Martina s kňazmi a rehoľníkmi. Pozrite si zábery z prvého dňa jeho návštevy.

Prezidentka darovala pápežovi symbolické i praktické dary

Prezidentka SR Zuzana Čaputová darovala pápežovi Františkovi symbolický peceň chleba, knihu o reštaurovaní sakrálnych pamiatok, ale aj med z Prezidentskej záhrady. Súčasťou jej darov je tiež nabíjacia stanica pre elektromobily, ale aj medicínske vybavenie určené na pomoc v najchudobnejších častiach sveta prostredníctvom vatikánskych organizácií. „Keďže chlieb vzniká z mnohých zŕn, aj v starokresťanskej modlitbe sa spomína ako symbol spájania. Chlieb je zároveň symbolom života, ľudskej práce a dobrých skutkov,“ zdôvodnil hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Na snímke pápež František a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas privítacieho ceremoniálu v Prezidentskom paláci.

Pápež František zanechal v Čestnej knihe Prezidentského paláca v Bratislave odkaz: „Ako pútnik v Bratislave objímam s láskou slovenský ľud a modlím sa za túto krajinu so starobylými kresťanskými koreňmi a s mladou tvárou, aby bola posolstvom bratstva a pokoja v srdci Európy.“ 

Na snímke vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová v pondelok darovala pápežovi Františkovi symbolický peceň chleba, ale aj med z Prezidentskej záhrady.
Na snímke pápež František počas príhovoru na stretnutí s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru

Richard Duda označil prítomnosť pápeža za historickú chvíľu pre židov

Prítomnosť pápeža Františka pri pamätníku holokaustu v Bratislave je pre židovskú komunitu zlomová, historická chvíľa. Predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Richard Duda to uviedol v príhovore pri stretnutí Svätého Otca so zástupcami židovskej komunity na Rybnom námestí v Bratislave. Vyzval na spoluprácu medzi kresťanmi a židmi.

„Sme presvedčení, že najdôležitejšou zásadou, ktorou sa rozvoj židovsko-kresťanských vzťahov má riadiť, je neustála komunikácia. Len ňou sa dá dosiahnuť stav trvalého zbližovania a pokojného súžitia. Veríme, že nefalošná ochota viesť úprimný dialóg umožní jedného dňa dať definitívnu bodku aj za tienistým obdobím spolužitia, ktoré pred 80 rokmi, počas hrôzostrašného svetového vojnového konfliktu, vážne poznačilo vzťahy medzi obyvateľmi na tomto území,“ vyhlásil Duda, 

Na snímke pápež František (uprostred) a predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) na Slovensku Richard Duda (vpravo) počas stretnutia so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave v pondelok 13. septembra 2021.
Na snímke pápež František (uprostred) a predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) na Slovensku Richard Duda (vpravo) počas stretnutia so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave v pondelok 13. septembra 2021.

„Pamäť nemôže a nesmie ustúpiť zabudnutiu.“ Na mieste bývalej židovskej synagógy v Bratislave to uviedol pápež František, vyjadrujúci pietu nad obeťami holokaustu.

Pápež František navštívil centrum Betlehem v bratislavskej Petržalke

Privítala ho predstavená centra z kongregácie Matky Terezy. Misionárky lásky sa venujú charitatívnej činnosti, najmä s dôrazom na pomoc pre ľudí bez domova. V budove bývalej materskej školy ponúkajú útočisko aj pre ťažko chorých. Príchod pápeža na stretnutie s miestnou komunitou sprevádzal na nádvorí detský spevácky zbor. Prítomní boli aj rodičia s deťmi. Svätý Otec sa prítomným krátko prihovoril. Vyjadril radosť z tohto stretnutia. Poďakoval sestrám za ich službu. „Keď sme aj v skúške, Pán je vždy medzi nami, nikdy nás neopustí. Nikdy na to nezabudnite, ani v ťažkých chvíľach,“ povzbudil prítomných. Krátko po príchode navštívil Svätý Otec chorých, ktorí sa nachádzajú v interiéri centra.

Na snímke misionárky lásky vítajú pápeža Františka.
Na snímke pápež František počas súkromnej návštevy centra Betlehem 13. septembra 2021 v Bratislave. 

Kňazov prekvapilo, ako pápež reflektuje situáciu na Slovensku

Viacerých kňazov, katechétov, ale aj zasvätené osoby počas stretnutia so Svätým Otcom v Katedrále sv. Martina zaujalo, ako pápež reflektuje situáciu na Slovensku. Zhodli sa na tom, že jeho slová ich povzbudili. „Dobre sa počúva, keď z jeho úst vychádzajú informácie o tom, ako žije cirkev u nás. Slová som pociťoval ako keď otec hovorí svojmu synovi, takto nejako viem, že žiješ, takto ti odporúčam, že by si mal žiť ďalej,“ povedal pre TASR Vendelín Pleva, ktorý je ekonómom v Bratislavskej arcidiecéze. Milan Kuzmiak z Prešovskej archieparchie bol nadšený a rád, že mohol vidieť zblízka Svätého Otca. „Taký zážitok sa asi tak skoro nebude opakovať. V tejto situácii potrebujeme takéto povzbudenie všetci,“ zhodnotil.

Na snímke pápež František hovorí počas stretnutia s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále s. Martina 13. septembra 2021 v Bratislave.

Pápež sa stretol s emeritným arcibiskupom Bezákom

Pápež sa v pondelok popoludní stretol s emeritným trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom na pôde Apoštolskej nunciatúry v Bratislave. Stretnutie nebolo v oficiálnom programe apoštolskej cesty. Informoval o tom spravodajský portál Vatican News. „Dnes popoludní pápež František ešte pred odchodom na návštevu centra Betlehem sa stretol na nunciatúre s jeho excelenciou Róbertom Bezákom, emeritným trnavským arcibiskupom, spolu s jeho rodinou,“ uviedol hovorca Svätej stolice Matteo Bruni. Róbert Bezák bol najmladším slovenským arcibiskupom (mal 49 rokov), takisto bol prvým na Slovensku, ktorého z pastoračného riadenia arcidiecézy pápež odvolal (júl 2012). Bezákovo odvolanie vyvolalo medzi veriacimi a verejnosťou množstvo reakcií.

Stretnutie pápeža s emeritným arcibiskupom Bezákom a jeho rodinou. (Zdroj: vaticannews)

V utorok sa pápež František chystá do Prešova a Košíc. V Prešove bude predsedať Božskej liturgii svätého Jána Zlatoústeho, v Košiciach navštívi Luník IX, kde sa stretne s rómskou komunitou a s mladými sa stretne na Štadióne Lokomotíva.

Zdroj: TASR, Foto: TASR