František Hrtús: Na návšteve v Modre – výstava predĺžená

1116

Malokarpatská knižnica v Pezinku v spolupráci s Múzeom Ľudovíta Štúra pre vás pripravila výstavu obrazov Františka Hrtúsa, rodáka z Kysúc, ku ktorému sa hrdo hlási náš región, pretože väčšiu časť života prežil v Modre.

Vychodil strednú školu v Liptovskom Mikuláši, pracoval v moravských baniach, absolvoval výtvarnú výchovu na Pedagogickej fakulte v Trnave u Rudolfa Horňáka a Ladislava Čecha. Učil, žil a tvoril v Modre, kde sa aj inšpiroval modranskými zátišiami a zákutiami.

Maľbe sa venoval popri zamestnaní. Po úspešných výstavách začal pracovať ako umelec v slobodnom povolaní. V jeho tvorbe možno rozpoznať dekorativizmus inšpirovaný ľudovým umením, od polovice sedemdesiatych rokov sa venoval realistickej krajinomaľbe, portrétu a zátišiu.

V posledných rokoch života sa orientoval na prírodný detail. Obrazy znázorňujúce väčšinou malebný modranský chotár, vinohrady a vinohradnícke búdy zapožičalo Múzeum Ľudovíta Štúra. Výstavu “František Hrtús: Na návšteve v Modre” otvorí Malokarpatská knižnica v Pezinku 21.5. 2021, tentokrát bez vernisáže. Sprievodné slovo ku výstave v podaní výtvarníka Pavla Šima Juríčka si môžete vypočuť online na webovej stránke.

Pavol Šima-Juriček pôsobí ako pedagóg na Pedagogickej a kultúrnej akadémii v Modre. Je všestranným výtvarníkom, venuje sa kresbe, maľbe, grafike, sochárstvu, šperku, dizajnu, kreslenému humoru i kurátorskej činnosti, ilustroval 7 kníh. Svoje diela vystavoval doma i v zahraničí, napr. v Prahe, Rige, Krakove, Varšave, Budapešti, San Franciscu či Singapure.

Výstava mala byť pôvodne sprístupnená do konca júna. Ale na požiadanie ju stále môžete navštíviť až do 10.septembra 2021.

Zdroj: Malokarpatská knižnica v Pezinku