Gynekológ Jozef Záhumenský: Očkovanie (budúcich) mamičiek

3800
Kristína Tormová a gynekológ Jozef Záhumenský
Kristína Tormová a gynekológ Jozef Záhumenský

Aj keď sa na Slovensku očkujeme už od začiatku roka, stále ho sprevádza veľa otázok. Rozhodli sme sa ich zozbierať a nájsť odpovede u odborníkov.

Kristína Tormová sa o očkovaní tehotných žien a čerstvých matiek rozprávala s gynekológom Jozefom Záhumenským, ktorý pomohol na svet aj jej synovi. Pozrite si video a ak máte otázku, ktorá zodpovedaná nebola, napíšte nám ju na Facebook.

Majú sa tehotné ženy očkovať?

Najlepší svetoví odborníci očkovanie jednoznačne odporúčajú. Tehotná žena má úplne rovnaké kontraindikácie, ako netehotná. To znamená, že neexistuje nejaká špecifická komplikácia, alebo tehotenský problém, ktorý by povedal, že pre toto nemôžem byť zaočkovaná. Doporučuje sa preto všetkým ženám, ktoré nemajú kontraindikáciu, čo sú napríklad ťažké imunitné stavy či alergie.

Narodí sa potom dieťa už s protilátkami?

Áno. Protilátky z vakcíny pretrvávajú v tele dieťaťa tri mesiace. Nevieme však, nakoľko je novorodenec chránený, lebo tento efekt zatiaľ nevieme presne zmerať.  

Môžu vedľajšie účinky očkovania vyvolať pôrod?

Nedokázalo sa to. Ani ten mechanizmus si neviem celkom predstaviť. Viem si to však predstaviť pri ochorení covidom alebo inom ochorení, ktoré sprevádzajú vysoké horúčky.

Ako vyzerá pôrod ženy, ktorá je nakazená covidom?  

Mal som niekoľko takých pacientiek a našťastie neboli výraznejšie komplikácie, ale samozrejme nastať môžu. Takýto pôrod je totiž sám o sebe komplikovaný. Pre ženu je tiež nepríjemné, že zdravotníci musia byť v ochrannom odeve.

Môžem ako zaočkovaná cez materské mlieko preniesť protilátky na dieťa?

Po druhej dávke protilátky masívne prechádzajú do mlieka a dostanú sa tak do tela dieťaťa. Ich prítomnosť je preukázaná, avšak nie je dostatok dát, aby sme posúdili, nakoľko je dieťa proti covidu chránené. Podľa mňa určite je, ale ešte je potrebné ďalšie skúmanie. Očkovanie počas dojčenia sa ženám výrazne odporúča, je to bezpečné.