Historické múzeum si pripomína výročie veľkého požiaru Bratislavského hradu

685
Pohľad na Bratislavský hrad pred jeho vyhorením (reprodukcia starej rytiny). Foto: TASR - Viliam Přibyl
Pohľad na Bratislavský hrad pred jeho vyhorením (reprodukcia starej rytiny). Foto: TASR - Viliam Přibyl

Slovenské národné múzeum (SNM) – Historické múzeum si v máji pripomína 212. výročie vyhorenia Bratislavského hradu. Pri tejto príležitosti pripravilo mimoriadne odborné komentované prehliadky reprezentačných priestorov Národnej rady (NR) SR na Bratislavskom hrade. TASR o tom informovala vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová.

Bratislavský hrad vyhorel 28. mája 1811. „Tesne pred svitaním z nevyspytateľných príčin vypukol na viacerých miestach oheň, ktorý čoskoro zachvátil strechu až tak, že táto kolosálna budova bola naraz celá v plameňoch,“ pripomína SNM písomnú zmienku o požiari vo vtedajšom periodiku Pressburger Zeitung. Dodáva, že na takmer 150 rokov sa z hradu stala ruina. V polovici 20. storočia prešiel hrad rozsiahlou rekonštrukciou. Posledná rekonštrukcia v rokoch 2008 až 2011 prinavrátila hradu podobu z čias panovania Márie Terézie.

Reprezentačné priestory uhorskej kráľovnej Márie Terézie v súčasnosti využíva NR SR. „Na výročie požiaru, v nedeľu 28. mája, budú priestory sprístupnené a návštevníkov nimi prevedie riaditeľ SNM – Historického múzea Peter Barta,“ avizujú organizátori podujatia. Jeho súčasťou je aj premietanie fotografií starej Bratislavy v spolupráci s komunitou Bratislava a jej Premeny.

Múzeum dodáva, že vzhľadom na veľký záujem zo strany verejnosti a obmedzenú kapacitu podujatia plánuje prehliadky reprezentačných priestorov NR SR pravidelne opakovať.

Zdroj: TASR