Juraj Droba: EÚ je najúspešnejší mierový projekt (PODCAST)

717
zupan_podcast_EU

Slovensko je už takmer 20 rokov členom EÚ. Hoci veľa ľudí Úniu spochybňuje, Bratislavský kraj je konkrétnym príkladom, že sa spolupráca oplatí a môže priniesť veľa dobrých a prospešných projektov.

„Európska únia je najúspešnejší mierový projekt. Nie je ale posvätné teľa, ktoré nemožno kritizovať,“ uviedol v podcaste predseda BSK Juraj Droba.

Pomáhať čerpať eurofondy, ako aj posilniť vplyv regiónov, pomáha stále zastúpenie BSK v Bruseli. Vzniklo v roku 2002. Bolo to vôbec prvé takéto zastúpenie slovenských regiónov. Aj vďaka nemu dokážeme lepšie využiť príležitosti, ktoré členstvo v EÚ regiónu poskytuje a tiež prezentovať Bratislavský kraj ako turisticky príťažlivý a úspešný región, do ktorého sa oplatí investovať a s ktorým sa oplatí spolupracovať. A výsledky sa dostavili. A tak máme vďaka eurofondom nové miesta na základných a materských školách, prestupné terminály, nové cesty, kvalitnejšie sociálne služby, modernejšie odborné školy alebo obnovené pamiatky. Bez eurofondov by kraj nebol schopný financovať drvivú väčšinu svojich rozvojových projektov.

Práve vďaka európskym peniazoch sa mohla kompletne vybudovať nová betónová cesta II. triedy z Rohožníka do Malaciek. Nový šat zvonka aj zvnútra dostal kaštieľ v Modre, kde je Malokarpatské osvetové stredisko. Župa rovnako mohla postaviť druhý cyklomost ponad rieku Morava medzi slovenskou obcou Vysoká pri Morave a rakúskym mestečkom Marchegg. BSK zároveň zachránil a komplexne zrekonštruoval kaštieľ v Čunove, kde bude nadnárodné Ekocentrum. Vďaka fondom z EÚ má kraj modernizované aj Centrá odborného vzdelávania a prípravy.

Čo ďalšie sa ešte podarilo rozbehnúť vďaka eurofondom, sa dozviete vo videu.

Moderuje: Lucia Forman Video: Jana Šantavá